11.2 C
New York
March 23, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Pacolli “kërcënon” koalicionin e ri qeveritar, dua Ministrinë e Jashtme ose…

Qeveria e udhëhequr nga LDK me kryeminsitër Avdullah Hotin, që në fillim po përballet me kriza të brendshme politike, qoftë brenda grupit parlamentar të LDK-së, qoftë edhe me partnerët e brendshëm qeveritar, shkruan Botapress.
Sipas burimeve tona një partner i vogël i koalicionit LDK AAK Nisma e minoritetet po del të jetë problem për arritjen e numrave të nevojshëm për zgjedhjen e Qeverisë. Shefi i AKR-së e deputeti i Kuvendit të Kosovës, Behgjet Pacolli ka kërkuar nga partnerët e koalicionit, sidomos nga AAK e Nisma që të rezervojnë Ministrinë e Jashtme për AKR-në. Në të kundërten AKR që ka dy deputet në Kuvend mund të mos e votojë Qeverinë e ardhshme. Kjo duket se ka detyruar sidomos AAK në e Nismën që t;ia plotësojnë kërkesën Pacollit dhe që ndarjen e ministrive ta bëjnë 3 AAK 2 Nisma dhe 1 AKR, raporton Botapress.

Related posts

Rreziku i krizës globale ushqimore, Ukraina gjen dy rrugë për të eksportuar drithëra

dardanianews

Arben Vitia e Përparim Rama takohen në shesh, përshëndesin njëri-tjetrin pas votimit

dardanianews

AFERA JARANAT E LIBURNIT: Ryshfet astronomik në Ministrinë e Liburn Aliut (Ekskluzive/Audio)

dardanianews