8.3 C
New York
April 22, 2021
DardaniaNews
Lajme Lajme nga Bota

PAMJE/ Vazhdon protesta e dhunshme e serbëve në Beograd

Protestat që po zhvillohen në Serbi janë bërë edhe më të dhunshme pas orës 20:00 në Beograd.

Qindra qytetarë kanë arritur para objektit të Kuvendit të Serbisë duke mbajtur një kryq të madh prej druri dhe flamuj me figurat e shenjtorëve serb.

Ata u ndalën rreth 30 metra larg kordonit të madh të policisë, teksa brohorasin ‘protestë paqësore’.

Sipas raportimeve të mediave serbe, të njëjtit po bartin edhe parulla kundër presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Protestues të shumtë kanë përdorur gurë dhe pishtarë në drejtim të Xhandarmërisë serbe, të cilët më pas përdorën gaz lotsjellës.

Protesta është bërë edhe më e ashpër në mes qytetarëve dhe policëve të cilët gjenden në vendin e ngjarjes e të cilët po përdorin edhe dhunë fizike ndaj protestuesve.

E ngjashme ishte situata edhe mbrëmjen e kaluar, rrugëve të Beogradit./Indeksonline/

Related posts

Ibrahim Kelmendi zbulon detaje për vrasjen e Ilir Konushevcit: Ja kush dha urdhër… pse e përmend Xhavit Halitin dhe Azem Sylën?

dardanianews

Torturoi pacientët me koronavirus, infermieres që punonte me të brendshme i ndodh…(FOTOT)

dardanianews

Kush është Julius Von Boné, avokati i Salih Mustafës që e bëri paralajmërimin e madh në Gjykatën Speciale

dardanianews