22.4 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
EkonomiLajme

“Shkurton rrugën”/ Gati projekti 20 mln euro! Ura gjigante që lidh Shqipërinë…

Mali i Zi ka miratuar marrëveshjen me qeverinë Rama për ndërtimin e urës se re mbi lumin Bunë.
Ura e gjatë 310 metra do të shkurtojë rrugën nga Plazhi i Madh i Ulqinit deri në Velipojë. Ky projekt do të kushtojë rreth 20 milionë Euro dhe do të bashkëfinancohet nga të dy shtetet fqinje.
Palët bien dakord të bashkëfinancojnë ndërtimin e Urës në masën 50% nga secila palë, duke përfshirë kostot totale të ndërtimit, mbikëqyrjes dhe shërbimeve të tjera që lidhen me realizimin e projektit.
Marrëveshja për ndërtimin e urës u nënshkrua në Podgoricë, më 27 shkurt 2023 nga kryeministrat e dy vendeve, Dritan Abazović dhe Edi Rama. Ura do të jetë e gjatë 380 metra me 3 harqe dhe do përdoret për makinat, kalimtarët e biçikletat.

Related posts

Haki Abazi publikon faktet për Berat Buzhalen: Ja peticioni i nënshkruar nga 15 mijë njerëz

dardanianews

Ramush Tahiri: Më e lehtë që LDK ta tërheq mocionin apo Kurti vendimin për shkarkimin e Veliut

dardanianews

Militantët në rrjeteve sociale ia dëshiruan vdekjen, Kurti i uron shërim “kryetarit Mustafa”

dardanianews