2.3 C
New York
April 22, 2021
DardaniaNews
Uncategorized

Stefanoviç thotë se Kosova nuk mund të ketë ushtri, përveç KFOR’it

Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Nebojsa Stefanoviç thotë se Kosova nuk mund të ketë ushtri, kjo sipas tij, për shkak se në rezolutën 1244 thuhet se nuk mund të ketë ushtri tjetër në Kosovë përveç KFOR-it. 

Ai thotë se Kosova po mundohet t’i transformojë forcat e sigurisë në ushtri, transmeton Gazeta Express.

Kjo është plotësisht e pakuptimtë! Sipas Rezolutës 1244 dhe të gjitha akteve të tjera ndërkombëtare, nuk mund të ketë ushtri tjetër në Kosovë përveç KFOR-it. Dhe institucionet e Prishtinës vazhdimisht po përpiqen të transformojnë të ashtuquajturat forca të sigurisë në të ashtuquajturën ushtri, për të cilën ata nuk kanë të drejtë dhe ne u tregojmë të gjithë partnerëve ndërkombëtarë se ata nuk kanë të drejtë ta bëjnë atë. Dhe në atë mënyrë, ata vetëm mund të rrezikojnë më tej sigurinë e serbëve”, thotë Stefanoviç për Kosovo Online.

Anipse thotë se Serbia po punon në forcat e sigurisë, ai shton se kjo nuk do të thotë që Serbia nuk ka sfida.
Sigurisht, edhe në këtë moment, Kosova janë një sfidë kryesore e sigurisë për vendin tonë. Ne po përpiqemi të luftojmë me të gjitha mjetet diplomatike që serbët në Kosovë të jenë të sigurt dhe të sigurt dhe të mos dorëzohen kurrë. Ekzistojnë gjithashtu flukse migratore, të cilat pjesërisht kalojnë nëpër provincën tonë jugore, por ne sigurisht që jemi të shqetësuar kryesisht për shkak të situatës së përgjithshme politike në provincën jugore, sepse institucionet e Prishtinës nuk janë në lartësinë e detyrës për të siguruar një jetë normale për serbët dhe shqiptarët”, shtoi ai. /Express/

 

Related posts

Albin Kurti i reagon ashpër Richard Grenellit

dardanianews

71 TË SHËRUAR DHE 203 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

Italianja e infektuar me koronavirus në Kosovë ishte me 500 gra në një aheng

dardanianews