5 C
New York
February 23, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme nga BotaTeknologji

Turqia theyn rekord botëror, prodhon helikopter pa pilot

Bëhet e ditur se Industria e Hapësirës Ajrore Turke dorëzoi helikopterin taktik të zbulimit dhe sulmit T129 në Drejtorinë e Përgjithshme të Sigurisë dhe ekspozoi për herë të parë helikopterin me energji elektrike T629.

Helikopteri sulmues T629, i cili ka qenë në zhvillim e sipër nga Industria Turke e Aviacionit dhe Hapësirës (TAI), u ekspozua gjatë një ceremonie në të cilën Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë e Turqisë mori gjithashtu helikopterin e saj të parë taktik të zbulimit dhe sulmit T129 (ATAK), përcjell albinfo.ch.

Një tjetër i planifikuar për t’u ngritur më 2023 është aeroplani luftarak kombëtar TF-X. Ai është vendosur të kombinojë më të mirën e një mjeti të epërsisë ajrore stealth, me aftësi shtesë sulmi në tokë dhe një grup mbresëlënës sensorësh, radar të fundit, kontroll të rrjetit të dronëve kapacitet raketash hipersonike.

 

Related posts

“Kosova i përket Këshillit të Europës” – Vuçiqi i mllefosur me Gjermaninë, shfryhet me vajtim

dardanianews

Lajmi i fundit: Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

dardanianews

Lajmi fundit: Raportohet se është sulmuar kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq

dardanianews