14.3 C
New York
May 18, 2021
DardaniaNews
Uncategorized

Vendi drejt zgjedhjeve, Lista Serbe përkrah rrëzimin e Qeverisë Hoti

Qeveria Hoti duket se i ka ditët e numëruara. Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi sot në një konferencë ka akuzuar partnerin qeverisës, Listën Serbe.


Gashi ka thënë ndër të tjera se Lista Serbe po sillet si opozitë dhe i ka ftuar ata që të marrin pjesë në seancat e Kuvendit.

Igor Simicin nga Lista Serbe i ka dhënë “goditjen” e radhës Qeverisë Hoti.

Simic ka thënë për Indeksonline, se Qeveria nuk po respekton marrëveshjen e koalicionit, dhe për këtë arsye me shumë gjasa do ta rrëzojnë Qeverinë Hoti.

“Lista Serbe, përkatësisht deputetët, nuk morën pjesë në punën e kuvendit sot dhe nuk do të marrin pjesë as në të ardhmen sepse nuk po respektohet marrëveshja e koalicionit të cilën e kemi të nënshkruar. Ne kemi treguar në mënyrë të përsëritur dhe me konstruktivitet angazhimin tonë për të vepruar në përputhje me interesat e të gjithë qytetarëve”.

“Ne jemi pro interesit të qytetarëve, jemi pro zhvillimit ekonomik, dhe pro luftës ndaj pandemisë. Por, paraprakisht duhet të respektohemi si partner qeverisës. Ne e kemi marrëveshjen e nënshkruar në tavolinë dhe kërkojmë që e njëjta të respektohet. Për shkak të qëndrimeve ndaj Listës Serbe ne jemi duke menduar seriozisht largimin nga Qeveria” ka thënë Simiq.

 

Related posts

U arrestua pasi kërcënoi presidentin, familja Boletini vjen më një letër të fuqishme drejtuar Hashim Thaçit dhe Albin Kurtit

dardanianews

Arusha shfaqet sërish në Prizren!

dardanianews

Skandal në spitalin për Covid-19 – Infermierja dhe mjeku kryejnë marrëdhënie seksuale

dardanianews