-7.6 C
New York
January 22, 2022
DardaniaNews
Ekonomi Featured

Vitin e kaluar çmimi i naftës megjithatë ishte më i lirë, prej javës së ardhshme bie për kaq cent

Një rënie e lehtë e çmimit të naftës në Kosovë pritet prej javës së ardhshme.

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani, në një prononcim për Gazetën Online Reporteri.net, ka dhënë detaje se sa pritet të jetë kjo rënie. Sipas tij, si zakonisht, çmimi bie për disa cent.

“Sot çmimi i naftës është 1.19 ndërsa benzina 1.21. Do të thotë se mund të bie vetëm 1 cent apo 2”, u shpreh ai.

Se a do të ndryshojë prapë çmimi në të ardhmen, sipas Berjanit varet se si përcaktohet berza dhe si vendos organizata prodhuese.

Krahasuar me vitin e kaluar, në po këtë muaj, çmimi i naftës ka qenë më i lirë.

“Krahasuar me vitin e kaluar, po këtë muaj, diferenca ka qenë 5 cent. Për 5 cent ka qenë më lirë vitin e kaluar”, u shpreh Berjani për Reporteri.net.

Related posts

Valbon Krasniqi konfirmon se 21 vjeçarja që vdiq pas lindjes ishte e prekur me COVID -19

dardanianews

Kur Vjosa Osmani u thoshte VV’s: Kurrë nuk vij te ju, jeni brumë i njajtë me PDK’n

dardanianews

Thirrja për Konjufcën: Glauk, tërhiqe akuzën për Shkëlzenin

dardanianews