19.3 C
New York
June 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Von Cramon: Shpallja e Pavarësisë, testament i përpjekjeve të palodhshme të presidentit Rugova

Eurodeputetja Vioa von Cramon, njëherësh raportuese për Kosovën në PE, ka uruar 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Në urimin e saj, ajo ka veçuar përpjekjet e presidentit Ibrahim Rugova në rrugën drejt arritjes së mëvetësisë.

“Më 17 shkurt, kujtoj edhe presidentin e ndjerë Rugova dhe lidershipin e tij vizionar. Deklarata e pavarësisë në 2008 është testament i përpjekjeve të palodhshme të Rugovës dhe shpirt e qëndrueshëm të popullit të Kosovës”.

“Vizioni i tij për një Kosovë demokratike dhe përfshirëse, për një Kosovë multietnike, ku të gjithë qytetarët jetojnë të lirë nga frika dhe diskriminimi, shtruan themelet për kombin që festojmë sot”, tha von Cramon, mes tjerash. /Klankosova.tv

Related posts

Anijet luftarake të NATO-s drejt ndërhyrjes në Detin e Zi për të parandaluar krizën ushqimore?

dardanianews

Mustafa komenton darkën e mbrëmshme në Berlin, Kurtin nuk e quaj tradhtar

dardanianews

Keni kohë deri në orën 17:00”: Hamasi paralajmëron banorët e Ashkelonit që të largohen nga qyteti

dardanianews