18.9 C
New York
June 19, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Zbulohet e vërteta, kjo është dëshmia për raportet e Kurtit dhe Ramës në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ishte në vizitë zyrtare në Bruksel. Gjatë kësaj vizite, Kurti mori pjesë në darkën tradicionale me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Pjesë e kësaj darke ishte edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Gjatë ditës u raportua se Rama dhe Kurti ishin të ftoftë me njërin –tjetrin gjatë darkës.

Por, kryeministri Kurti e ka dëshmuar të kundërtën, duke e publikuar fotografi me Ramën.

“Me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, u takuam miqësisht e pa protokoll, para darkës, e për të diskutuar mbi nevojën dhe format e bashkëpunimit e bashkëveprimit në mes dy shteteve tona”, ka shkruar ai në Facebook..

Postimi i plotë:

Gjatë vizitës në Bruksel për darkën tradicionale me liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, pata takime me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, z. Josep Borrell, që ishte edhe nikoqir i darkës, Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi dhe çështjet e tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, z. Miroslav Lajčák, dhe Raportuesen për Kosovë në Parlamentin Evropian, znj. Viola Von Cramon. Kurse me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, u takuam miqësisht e pa protokoll, para darkës, e për të diskutuar mbi nevojën dhe format e bashkëpunimit e bashkëveprimit në mes dy shteteve tona.

Kjo vizitë ishte një mundësi e mirë për të përfaqësuar Kosovën dhe qeverinë e re të saj reformiste të dalur nga fitorja plebishitare e 14 shkurtit, për të diskutuar rëndësinë që kanë për njëri-tjetrin Bashkimi Evropian dhe Ballkani Perëndimor, si dhe mundësitë për të rritë ndihmën, mbështetjen dhe bashkëpunimin gjatë pandemisë dhe përtej e pas saj.

Image

Related posts

India goditet nga mutacioni i dyfishtë i coronavirusit, mësohet arsyeja pse është i rrezikshëm për ata që janë vaksinuar dhe që e kanë kaluar COVID-19

dardanianews

Reagon ashpër një komisionere: Po votojnë kah 3-4 herë, anuloni zgjedhjet në këtë vendvotim

dardanianews

Shoku i burgut të Albin Kurtit thotë se është sulmuar nga aktivistë të lëvizjes Vetëvendosje

dardanianews