10.6 C
New York
December 4, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajmeShëndetësi

‘Zhduket’ Koronavirusi në këtë shtet të Botës, nis jeta normale

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka deklaruar sot se me sukses është ndaluar përhapja e coronavirusit në vendin e saj, duke pretenduar se virusi aktualisht “është zhdukur”, raporton BBC.

Ajo këto komente i bëri pasi në këtë vend nuk është shënuar as edhe një rast i ri me COVID-19. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se kjo nuk do të thotë se gjithçka ka marrë fund.

Ky lajm është bërë publik vetëm pak orë pasi që Zelanda e Re do të shfuqizojë masat më të rrepta mbrojtëse, që i ka aplikuar nga fillimi i shpërthimit të pandemisë së coronavirusit.
Nga e premtja, kanë rifilluar punën disa biznese edhe pse nga qytetarët do të kërkohet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre me qëllim të shmanget kontakti social. Në Zelandën e Re deri më tani janë konfirmuar 1.500 raste të prekurve me coronavirus, si dhe 19 tjerë të vdekur.

“Po e rifillojmë ekonominë, por nuk po e hapin jetën sociale. Kemi fituar betejën, por duhet të jemi të kujdesshëm”, ka shtuar Ardern.

Sipas saj, të dhënat e fundit tregojnë se Zelanda e Re në fakt e ka zhdukur coronavirusit, megjithatë kjo nuk do të thotë sipas saj se nuk do të ketë raste të reja, por që sipas gjitha gjasave do të jetë numër i vogël dhe lehtë i menaxhueshëm.

Kryeministrja Ardern pranoi se do të kishin nga njëmijë raste me COVID-19 në ditë, po të mos kishin reaguar në kohë duke aplikuar masa të rrepta mbrojtëse.

Related posts

Ky është i riu që vdiq në QKUK, në vendin e punës i ra pakoja me qeramika në kokë!

dardanianews

Presidenti kroat propozon që Kosovës t’i jepet statusi i kandidatit për pranim në BE

dardanianews

Paralajmërimi i ‘njeriut kryesor të parave’ në Angli: Nëse investoni në kriptovaluta, duhet të jeni të përgatitur t’i humbni të gjitha paratë

dardanianews