11.1 C
New York
May 8, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme nga Bota

Zyrtare: Joe Biden Presidenti I 46-Të I SHBA-Ve!

Mediumi amerikan CNN ka shkruar se Joe Biden është zyrtarisht presidenti i 46të i ShBA’ve, duke e shpallur fitoren në shtetin e Pensilvanisë, ka arritur t’i sigurojë deri tash 273 vota delegatësh, ndërsa pret fitore edhe në disa shtete tjera.

“Amerika ka zgjedhur demokratin Joe Biden si presidentin e 46’të, sipas projektimit të CNN  një zë veteran që ka projektuar qetësi dhe ka premtuar afrim shkencor për pandeminë dhe është zotuar ta stabilizojë politikën amerikane pas katër vjetëve me kaos të Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë ”, thuhet tutje.

Biden i cili mbush 78 vjet në fund të këtij muaji, do të bëhet presidenti më i vjetër kur inaugurohet në Janar në mes të krizës më të madhe shëndetësore në 100 vjetët e fundit, dhe rënien më të thellë ekonomike që nga 1930’ta.

Zgjedhja e tij do t’i japë fund qëndrimit të trazuar të Trump në Uashington dhe do të dënojë Republikanin, i cili ka pasur një fiksim të përjetshëm për të fituar, në radhët e shefave ekzekutivë që humbën pas një mandati të vetëm, shkruan CNN./Express/

Related posts

Ish-ushtaraku i UÇK-së paralajmëron LDK-në: Koalicion me PDK-në nuk guxon të ndodhë – Hoti po i tmerron bandat e LPK-së

dardanianews

Vendimi i Shtetit: Mbyllen lokalet, kafiteritë, kompanitë private…

dardanianews

Pacolli reagon ndaj vendimit të Qeverisë për heqjen e reciprocitetit

dardanianews