22.5 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

A do të shkarkohet Ministrja Hykmete Bajrami?

Ministrja në detyrë e Arsimit, Hykmete Bajrami, në emisionin “Raport” ka thënë se përgjegjësia për rrëzimin e Qeverisë bie mbi kryeministrin në detyrë, Albin Kurti.

Ajo ka thënë se gjithashtu është duke u planifikuar që në vendet rurale të shndërrohen në çerdhe disa shkolla që janë të pashfrytëzuara. Tutje Bajrami ka thënë se përgjegjësia për rrëzimin e Qeverisë bie mbi Kurtin, e jo mbi LDK-në.

Se askush nuk mund ta mohojë, që në qoftëse ne do ta kemi një Qeveri, e cila qeverisë 50 ditë apo 100 ditë dhe nëse çdo gjashtë muaj kemi zgjedhje, që kjo nuk ka pasoja. Të gjithë e dinë se ka pasoja. Por, unë mendoj se as unë dhe as partia ime nuk ishim përgjegjëse sepse ishin veprimet e partnerit tonë të koalicionit të cilat çuan drejt inicimit të mocionit nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Dhe përgjegjësinë këtu duhet ta mbajë kryeministri dhe jo LDK-ja. Arsyeja ka qenë raportet me SHBA-në, mirëpo ajo pika kulminante ishte shkarkimi i njëanshëm i z. Veliu, për shkak gjoja të një deklarate e cila ishte e pakoordinuar”, ka thënë Bajrami.

Kujtojmë se për deklarata të ministrit Veliu, të cilat bienin ndesh me qeverinë, Kurti e shkarkoi atë nga pozita e ministrit. Gjithashtu shkarkim pati edhe për ish zv/kryeministrit Avdullah Hoti. Edhe një shkarkim i mundshëm për ministren Bajrami, nuk do të ishte befasi nëse nisemi nga Veliu dhe Hoti.

 

Related posts

Media Gjermane: Grenell e ndihmoi LDK-në për ta rrëzuar Kurtin, ja cili është plani i marrëveshjes

dardanianews

Puthje në buzë në fushën e blertë, Ronaldo me një mashkull çmend rrjetin

dardanianews

Kryeziu pyet deputetët e VV-së: A keni konkuru për deputet apo për anëtarë të bordeve?

dardanianews