18.7 C
New York
June 28, 2022
DardaniaNews
Featured Lajme

A do t’i shkojë nesër në zyrë lideri i VV’së Hashim Thaçit? VV-ja i drejtohet Kushtetueses!

Për nesër e ka ftuar në takim konsultues presidenti i vendit, Hashim Thaçi, kreun e Qeverisë në detyrë, Albin Kurtin, mirëpo, kësaj here si shef të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan GazetaBlic.Thaci tha se do t’i përmbahet Kushtetutës së Kosovës kur të vendosë lidhur me hapat e rinj të formimit të qeverisë. Edhe amerikanët janë pro krijimit të një qeverie të re. Kjo u tha qartë në njoftim të Presidencës që u lëshua pas takimit Kosnett-Thaçi.Me këtë nuk po pajtohen në Vetëvendosje.

Ata thonë se vetëm partisë së parë i takon e drejta për të formuar qeverinë, e se nëse ndodh skenari i krijimit të Qeverisë së re do t’i drejtohen Gjykatës Kushtetuese për interpretim.Derisa LVV po kërkon zgjedhje të reja sapo të stabilizohet gjendja në vend pas përhapjes së koronavirusit, Thaçi nga nesër do të nis konsultimet me partitë.Nga partitë parlamentare Thaçi ka ftuar të parin liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurtin.

Por ende nuk dihet nëse Kurti do ti shkojë në takim të parit të shtetit. GazetaBlic ka pyetur zyrtarë të Vetëvendosjes nëse këta të fundit kanë marrë ftesë nga presidenti Thaçi dhe nëse do ti përgjigjen ftesës, por të njëjtit nuk kanë kthyer përgjigje.

Related posts

E jashtëzakonshme: Prokuroria e Hagës dorëzon aktakuza ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit

dardanianews

Peticioni për heqjen e vizave për Kosovën, zyrtarja e BE-së tregon se sa nënshkrime janë mbledhur

dardanianews

Fundi i Perandorisë Ruse? Në Ukrainë po luhet më shumë se sa fati i Putinit

dardanianews