5 C
New York
February 23, 2024
DardaniaNews
FeaturedTeknologji

A është celulari juaj origjinal? Mënyra si ta zbuloni tani dhe mos të gënjeheni më

Ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. Për të parë këtë duhet të shtypni në telefonin tuaj kodin *#06#, pastaj do të shfaqet një numër në ekran. Psh. 123456789101112131415 , ju duhet të mbani mend numrin e 7 dhe të 8.

Nëse numri i shtate dhe i tete është 02 ose 20 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Emiratet e Bashkuara Arabe.

Nëse numri i shtate dhe i tete është 08 ose 80 kjo do te thotë qe tel. juaj është i prodhuar ne Gjermani.
Nëse numri i shtate dhe i tete është 01 ose 10 kjo do te thotë qe telefoni juaj është i prodhuar ne Finlandë.

Nëse numri i shtate dhe i tetë është 13 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte i prodhuar ne Azerbajxhan.

Nëse numri i shtate dhe i tete është 00 kjo do te thotë qe telefoni juaj eshte prodhim origjinal.

Për telefonat Nokia, 01 ose 10 është njësoj si 00, pasi Finlanda është vendi i prodhimit të Nokia-s. Kjo përdoret për çdo lloj telefoni jo vetëm për Nokia.

Tags: 

Related posts

Alarmojnë ekspertët: Vala e dytë po vjen më shpejt seç e kishim menduar

dardanianews

“Shite lopën e shpëtone babën në spital privat”- kërkesa skandaloze e mjekut ndaj djemve të pacientit që nuk kishin para

dardanianews

Serbia në makth, nëse Kosova blen sistemin kundërajror – Iron Dome dhe Javelin

dardanianews