11.1 C
New York
May 8, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

“Ai nuk mësoi asgjë”, ish-ambasadori holandez sulmon Daçiqin pas deklaratës për varret e shqiptarëve

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch, ka reaguar pas deklaratës së ministrit serb Ivica Daçiq, për varret e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë.

Bosch ka thënë se deklarata kërcënuese e Daçiqit, kundër serbëve që zbulojnë vendndodhjet e trupave të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë, është në kundërshtim me premtimin e kryeministrit të tij, Aleksandar Vuçiq, në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator.

Sipas Robert Bosch, pika 12 e Marrëveshjes së Uashingtonit parashikon që Kosova dhe Serbia do të intensifikojnë përpjekjet për të gjetur dhe identifikuar mbetjet e personave të zhdukur.

Ai ka thënë se Daçiq përsëri tregoi se ai nuk ka mësuar asgjë dhe vazhdon me politikat katastrofike të ish-shefit të tij Sllobodan Millosheviqit.

Ish-ambasadori holandez ka thënë se qeveria e Millosheviqit kishte urdhëruar pas sulmeve të NATO-s që trupat e shqiptarëve të vrarë të zhvarroseshin dhe të zhvendoseshin diku tjetër në Serbi dhe Bosnjën e kontrolluar nga serbët.

“Pas përfundimit të luftës në 1999, qindra trupa të shqiptarëve, viktima të mizorive në Kosovë gjatë mbretërimit të Sllobodan Millosheviqit, u zhvarrosën nga varret masive në territorin e Serbisë”, ka thënë ai.

Image

Robert Bosch

FOTO GALERI

Reagimi i plotë i Bosch në Facebook:

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, (ish-zëdhënësi dhe më vonë Ministri i propagandës, ashtu si shefi i tij i tanishëm Vuçiq i Milloshoviqit për Serbinë dhe tërë sundimin katastrofik të Ballkanit), duke dalë në një program televiziv në Serbi u ankua se serbët po zbulojnë sekrete në lidhje me praninë e varreve masive që përmbajnë trupat e shqiptarëve të Kosovës të vrarë gjatë luftës në Kosovë 1998-1999.

Daçiq, i cili gjatë luftës në Kosovë ishte një zyrtar i lartë i partisë së Sllobodan Millosheviqit (SPS) që u akuzua për krime lufte nga Tribunali i Hagës, duke folur për programin e TV Happy “Cirilica”, tha se tani serbët po nxjerrin shumë informacione për shqiptarët dhe kroatët, përfshirë informacionin në lidhje me ekzistencën e varreve masive të shqiptarëve që janë zhdukur që nga përfundimi i luftës në Kosovë.

“Çfarë të bëjmë me serbët, të cilët po u zbulojnë (informacione) shqiptarëve, kroatëve dhe flasin çdo lloj budallallëku, duke u thënë atyre se ku janë varrosur shqiptarët në të gjithë Serbinë”, tha Daçiq.

Ai gjithashtu tha se disa serbë po bashkëpunojnë me shqiptarët, sepse, siç tha ai, nuk ka asnjë shans që dosjet e klasifikuara të krimeve të luftës të shërbimeve sekrete të Serbisë të përfundojnë në duart e njerëzve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Daçiq është i bindur se këto dokumente u zbuluan nga Beogradi.

“Tani po ju them: shikoni programin e Veljko Odalovic për gjetjen e personave të zhdukur, i cili gradualisht shkon dhe heton disa vende, të cilat po raportohen nga disa spiunë. Dhe disa njerëz nga prokuroria jonë, prokuroria e krimeve të luftës, po bashkëpunojnë me shqiptarët. Si ndodhi që dokumentet e shërbimit tonë të inteligjencës të përfundojnë në duart e UÇK-së? ”, tha Daçiq.

Gjatë luftës në Kosovë në vitet 1998-999, forcat serbe kryen vrasje masive në fshatrat shqiptare të Kosovës, duke varrosur shumicën e viktimave afër vendit të vrasjes. Por, kur u bë e qartë se NATO do të ndërhynte për të ndaluar këto krime, qeveria e Millosheviqit urdhëroi që trupat të zhvarroseshin dhe të zhvendoseshin diku tjetër në Serbi dhe Bosnjën e kontrolluar nga serbët. Pas përfundimit të luftës në 1999, qindra trupa të shqiptarëve, viktima të mizorive në Kosovë gjatë mbretërimit të Sllobodan Millosheviqit, u zhvarrosën nga varret masive në territorin e Serbisë.

Vërejtjet kërcënuese të ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiq, kundër serbëve që zbulojnë vendndodhjet e trupave të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovë, janë në kundërshtim me premtimin e kryeministrit të tij, Aleksandar Vuçiq, në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator.

Pika 12 e Marrëveshjes së Uashingtonit parashikon që Kosova dhe Serbia do të intensifikojnë përpjekjet për të gjetur dhe identifikuar mbetjet e personave të zhdukur. Kosova dhe Serbia janë gjithashtu të detyruara të vendosin një pikë kontakti për të koordinuar veprimet e tyre.

Daçiq përsëri tregoi se ai nuk ka mësuar asgjë dhe vazhdon me politikat katastrofike të Millosheviqit.

Siç tha me të drejtë Vjosa Osmani, ky njeri vështirë se mund të shihet si një partner për të bërë biznes me të. Për vërejtjen e tij të papranueshme duke e quajtur Kosovën (laike) – islamike, ai kurrë nuk kërkoi falje.

Kosova ende pret falje të përgjithshme nga Serbia për atë që ndodhi në vitet nëntëdhjetë.

 

 

 

 

 

Related posts

Reagon ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë pas termetit: Epiqendra ishte…

dardanianews

Intervistë ekskluzive me Richard Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

dardanianews

AFATET KALIMTARE DHE PAZARET POLITIKE!

dardanianews