23.8 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Albin Kurti publikon fotografinë e paparë të Ukshin Hotit, këto janë fjalët e tij

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur për 22 vjetorin e zhdukjes së atdhetarit Ukshin Hoti.

Kurti ka thënë se derisa fati i Hotit nuk është zbardhur, drejtësia për të nuk ka nisur, përcjell Bota sot.

Ai e ka vlerësuar Ukshin Hotin “më të madh se jeta”, teksa ka publikuar një fotografi të paparë më herët të tij.

22 vjet më vonë, fati i tij nuk është zbardhur kurse drejtësia për të nuk ka nisur. Të mungosh do të thotë të jesh. Diku tjetër, larg prej njerëzve që të duan. Ukshin Hoti është, edhe në veprën që ka lënë. “Filozofia Politike e Çështjes Shqiptare”, “Bisedë përmes hekurash” dhe “Lufta e Ftohtë dhe Detanti” – tre libra, tri ditë lexim, pas të cilave nuk do të mendoni, studioni e veproni njësoj. Është më i madh se jeta.

* Këtë foto që nuk e kisha parë ndonjëherë më përpara, ma solli profesori i historisë Durim Abdullahu

 

Related posts

Deputeti Haxhi Shala kërcënohet me jetë për seancën e nesërme

dardanianews

Haxhi Shala tregon çfarë mospajtime ka me Limajn dhe çka do ta bindë ta japë votën

dardanianews

Befason Haziri: Unë nuk i besoj qeverisë Hoti!

dardanianews