19.3 C
New York
June 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Blair e falënderon veçanërisht Rugovën që punoi me të për të intervenuar NATO

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair e përmendi presidentin Ibrahim Rugova, ndërsa u kthye t’i kujtojë negociatat për çlirimin e vendit dhe angazhimin diplomatik të tij para 25 vjetësh.

Blair tha në sancën solemne të Kuvendit se kujton “mendjemprehtësinë e vendimmarrjes në kohën e luftës” dhe intervenimin që i dha fund luftës.

“Falënderoj të gjithë ata që punuan me mua për atë ditë, në vecanti presidentin Rugova, sekretarin Solana, kryeministrin Italian, gjeneralin Clark, gjeneralin Clarkson dhe sigurisht lidershipin vital të presidentit Clinton”, tha Blair.

Related posts

Kryeministri Hoti kërkon të hyjë në rend të ditës tërheqja e 10% të Trustit

dardanianews

Vitia takon Osmanin dhe Nagavcin, flasin për koordinim në menaxhimin e situatës me COVID-19

dardanianews

Në momentin e tërmetit në Turqi, infermieret vrapuan për të shpëtuar foshnjat në inkubatorë

dardanianews