16.1 C
New York
September 25, 2023
DardaniaNews
LajmeShëndetësi

Fituesit i Nobelit që parashikoi saktë fundin e koronavirusit në Kinë tregon kur merr fund Covid-19 në Itali

Një shkencëtar nga Universiteti Stanford, fitues i çmimit Nobel thotë se pandemia shkatërruese e koronavirusit në Itali dhe Nju Jork më në fund po ngadalësohet.

Profesori Michael Levitt, i cili parashikoi saktë numrin e të infektuarve dhe të vdekurve në Kinë, thotë se Italia dhe Nju Jorku janë ‘në gjendje të mirë”.

Ato janë dy vendet më të prekura në botë, me 157.000 raste së bashku derisa numri i të prekurve globalisht është 736,000.

Nju Jorku është shteti më i prekur atje, me 59.513 raste të konfirmuara.

Levitt mbështet pretendimet e tij në atë që 10 ditët e fundit Italia ka shënuar rreth 5000-6000 raste të reja në ditë.

Kina me një popullsi prej 1.4 miliardësh, regjistron 81.439 raste dhe ka 3.300 të vdekur.

Related posts

Publikohet për herë të parë rrëfimi i plotë i pilotit: E vrava gruan pasi bëri veprimin që nuk ia falja dot

dardanianews

E padëgjuar më parë: Blerim Latifi tregon se si u nda Mitrovica

dardanianews

KFOR-i konfirmon të shtënat afër patrullës së tyre në Zubin-Potok

dardanianews