19.2 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësiTeknologji

Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

Në Gjermani, zhvillimi i një aplikacioni të telefonit celular për të gjurmuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit po zhvillohet me shpejtësi të lartë, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përdorimin e aplikacionit.

“Nëse testet tregojnë se aplikacioni mund të gjurmojë më mirë shtigjet e infeksionit, unë do të mbroj që kjo teknologji të rekomandohet te qytetarët”, tha Merkel, duke shtuar se edhe vetë do ta përdorë aplikacionin.

Merkel është karantinuar nga një shtëpi për infeksion të dyshuar koronavirusi. Ajo theksoi se përdorimi i aplikacionit do të ishte në baza vullnetare.

Aktualisht, një aplikacion po testohet në një kazermë të Berlinit për të monitoruar rrugët e infeksionit.

Aplikacioni, i zhvilluar nga Instituti Frauenhofer, është i bazuar në teknologjinë Bluetooth dhe do të funksionojë në parimin e shkëmbimit të të dhënave midis dy tele fonave celularë të vendosura afër.

“Çdo kontakt që tejkalon një hendek kritik dhe zgjat më shumë se disa minuta, ruhet për 20 ditë,” shpjegon Thomas Vigand, drejtor i Institutit, për Tagesspiegel.

Kjo do të krijonte një hartë të përhapjes së mundshme të virusit.

Aplikacioni, thotë Vigand, madje mund të zbulojë nëse ekziston një pengesë siç është një mur midis dy telefonave celular.

Aplikimi do të funksiononte në mënyrë që personi me të cilin u gjet virusi, në marrëveshje me institucionin e kujdesit shëndetësor, të fuste informacionet për infeksionin në celular, transmeton KosovaPress.

Ky informacion do të dërgohej për të gjithë përdoruesit e aplikacionit që ishin në 20 ditët e fundit pranë të infektuarve, të cilët më pas mund të testohen për virusin.

Kjo është për të siguruar që një numër i kufizuar i testeve të koronavirusit janë në shënjestër.

Aplikacioni nuk transmeton informacioni n personal të personit të infektuar, por vetëm informacione në lidhje me infeksionin.

Qeveria gjermane e sheh përdorimin e kësaj kërkese si një mjet për të luftuar përhapjen e infeksionit, veçanërisht pasi masat e tanishme, të cilat kufizojnë lëvizjen dhe kontaktet sociale, janë lehtësuar.

Ideja origjinale e Ministrit të Shëndetësisë Jens Span (CDU), sipas së cilës kërkesa duhej të dërgonte informacione personale, u refuzua pas kritikave të ashpra nga opozita, por edhe nga partneri i koalicionit të Partisë Socialdemokrat të Gjermanisë (SPD).

Të gjitha partitë parlamentare janë në favor të aplikacionit, i cili nuk i dërgon informacionet personale të personit të infektuar.

Sipas një sondazhi të YouGov, gjysma e të anketuarve mbështesin instalimin e një aplikacioni për monitorimin e infeksionit, ndërsa 38 për qind janë kundër.

Related posts

Flet avokati nga Peja që ia dogjën dy vetura, dyshon se zjarri ishte i qëllimshëm

dardanianews

Von Cramon i përgjigjet Grenellit: Nuk pati nevojë të rrëzohet Qeveria në mes të pandemisë

dardanianews

Lajmi fundit: Tërmet në Kosovë

dardanianews