25.4 C
New York
August 20, 2022
DardaniaNews
FeaturedLajme

Gjukanoviq: Qeveria do të shkarkohet në shkurt, zmbrapsëm nacionalizmin serbo-madh

Procesi i reformimit të Partisë Demokratike Socialiste (DPS) të Malit të Zi duhet të përfundojë në mënyrë që partia t’i përball me sukses sfidat që e presin në periudhën e ardhshme, tha lideri Milo Gjukanoviq, duke shtuar se do të ketë edhe ndryshime në kreun e Qeverisë.

Presidenti malazez, Gjukanoviq tha se është e sigurt që qeveria aktuale do të bëhet e kaluar më 4 shkurt, raporton rtcg.

“Gjukanoviq theksoi se ne mund të krenohemi me kontributin që DPS-ja ka dhënë në 18 muajt e fundit në fushën e zhvillimit demokratik të shoqërisë dhe se kemi arritur të zmbrapsim sulmin e nacionalizmit serbomadh dhe gjatë gjithë kohës, dhe nga opozita, të marrë parasysh në mënyrë adekuate interesat shtetërore”, thuhet në deklaratën e DPS-it.

Theksojmë se në muajin shkurt janë paraparë tre seanca parlamentare malazeze – shkarkimi i zëvendëskryeministrit Dritan Abazoviq, shkurtimi i mandatit të Kuvendit dhe e fundit, mocioni i votëbesimit ndaj qeverisë së udhëhequr nga kryeministri Zdravko Krivokapiq.

Ndryshe, Abazoviq ka pohuar në disa raste se kërkon një qeveri të pakicë ndërsa kohët e fundit po refuzon edhe mbledhjet e thirrura nga Krivokapiq.

Ky i fundi tashmë ka nisur shkarkimin e disa zyrtarëve shtetëror dhe ka marrë nën kontroll disa ministri. /Telegrafi/

Related posts

“Shëruesi” i fut duart gruas: Të dielën do të të lë me barrë, do të të heq magjinë

dardanianews

Pamje të rënda: Kështu ishte rrahur brutalisht nga policia serbe një shqiptar që kishte thënë se ka votuar për Ibrahim Rugovën

dardanianews

Foto e rrallë: Ky është djaloshi që u plagos derisa u dërgonte ushqim ushtarëve të UÇK-së

dardanianews