6.5 C
New York
March 25, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Hulumtimi: Koronavirusi nuk ngjitet gjatë blerjes në supermarket

Në emisionin e bisedave të Markus Lanz, drejtori i Institutit të Virologjisë në Universitetin e Bonit, Hendrik Streeck, shpalosi të dhëna nga hulumtimi i tij.

Ai veçse i përforcoi, të dhënat e supozuara të ditëve të kaluara.

Streeck dhe ekipi i tij po i hetojnë rrugët e transmetimit.

“Në kontrast me Institutin Robert Koch, i cili nuk u bë aktiv këtu. Unë u befasova shumë,” tha Streeck në Lanz, shkruan “Bild”, përcjell Bota sot.

Ajo që formuloi Streeck ishte ndryshe nga ajo që keni dëgjuar kohët e fundit nga ekspertë të tjerë:

“Nuk ka asnjë rrezik të infektoni dikë tjetër gjatë blerjes”, thotë studiuesi.

Infeksionet e rënda kishin ndodhur në “Après-Ski në Ischgl, në një aheng në Berlin, në lojërat e futbollit në Bergamo”, etj.
“Nuk vinte nga asnjë supermarket, dyqan kasapi ose restorant. Erdhi nga të qenurit bashkë për një kohë të gjatë “.

Streeck duket se po lufton me disa masa të paraqitura nga qeveria:

Asnjëherë nuk kemi dëgjuar për infeksione në sallone e parukeri. Tani sallonet e flokëve janë të mbyllura”.

Ai mendon se është “jashtëzakonisht e rëndësishme të flasim për një strategji daljeje”.

Ai kritikoi me qetësi menaxhimin aktual: atij i mungon objektivi. “A janë 1000 infeksione në ditë shumë? Apo 100? ”

Profesori: “Ne e dimë relativisht mirë që transmetimet nuk ndodhin me infeksion të njollosur, por ka pasur shumë infeksione gjatë festimit të tepruar. Tani duhet gjetur nuancat në mes – gjithashtu të jeni në gjendje të tërhiqni masa të caktuara “.

Në Heinsberg, Streeck ekzaminoi apartamentet e pacientëve me shumë infeksion. Një rezultat: “Ne nuk gjetëm ndonjë virus të gjallë në asnjë sipërfaqe.” Jo në telefonat celularë, jo në çezmat, jo në pykë”.

Edhe leshi i maceve shtëpiake u ekzaminua intensivisht. Kafshët ishin jashtëzakonisht bashkëpunuese dhe pa viruse./BS

Related posts

Lajmi Bujshëm I Mjekut Amerikan: “Kam Gjetur Kurën Për Koronavirusin”, Do Të Testohet Nga Ushtria Amerikane

dardanianews

Haki Abazi kërkon të mbetet zv/kryeministër, i thotë Hotit se gjithë ka qenë me LDK’në

dardanianews

Homazhe në acar, pamje nga nderimet për Ibrahim Rugovën para 16 vjetësh

dardanianews