25.3 C
New York
April 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Ish kryeministri i Italisë, D’Alema uron Kosovën: Kam nderin që isha shok i Rugovës

Ish Kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema, ka uruar Kosovën për 21 vjetorin e çlirimit.

Ai ka thënë se është momenti që Kosova të integrohet në Bashkimin Evropian dhe ka theksuar se për këtë duhet guxim, njofton Klan Kosova.

“Mbaj mend angazhimin e Rugovës të cilin kam nderin të them që isha shoku i tij. Kosova po bën ecjen kaluese, tani më është shtet i pavarur, i njohur nga shumë shtete dhe i mbështetur nga shumë shtete që i takojnë Perëndimit. Ndër këto edhe Italia që ishte ndër të parat që njohu pavarësinë e Kosovës”, ka thënë D’Alema.

“Është ecje e rëndësishme por ende ka shumë rrugë për t’u bërë. Është momenti për persona të guximshëm, të punojnë sepse në rajonin e Ballkanit Perëndimor mund të lihen prapa shpine inatet, konfliktet që në mënyrë të dhimbshme kanë regjistruar historinë”.

“Është kohë bashkëpunimi, e paqes e njohjes reciproke dhe aty jam i bindur që me zhvillimin që keni mund të jetë vendimtare. Është momenti që të integroheni në Evropë. Jeni pjesë e Evropës por nuk bëni pjesë në BE. Italia do të jetë me ju edhe në ecjen drejt BE-së”.

Related posts

Tragjedi në futboll: Pësoi infarkt në fushë, lojtari ndërron jetë në spital

dardanianews

Serbia del me versionin e saj për bisedimet sekrete në Zvicër, tregon kush mori pjesë (emrat)

dardanianews

Shifër marramendëse, kaq paguhen ekstra banorët për të qëndruar sa më gjatë në Big Brother VIP

dardanianews