22.4 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
Lajmi i funditShowbiz

Kënga e artistëve izraelitë bën thirrje për vdekjen e Dua Lipës

Një këngë nga dyshja hip-hop izraelite, Ness Ve Still, e publikuar pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit, është bërë himni jozyrtar i luftës së Izraelit.

Përveç thirrjes për shfarosjen e armikut, Nesia Levy dhe Dor Soroker, mbrojnë gjithashtu vrasjen e modeles amerikano-palestineze Bella Hadid, këngëtares britaniko-shqiptare, Dua Lipa dhe yllit Mia Khalifa.

Titulli i këngës “Harbu Darbu” fjalë për fjalë do të thotë “shpata dhe sulme”.

Foto: Screenshot/YouTube

Sidoqoftë, në zhargonin hebraik, fraza do të thotë të shkatërrosh kundërshtarin. Kjo është pikërisht ajo që reperët premtojnë se ushtria izraelite do të bëjë. Kënga ka mbi 18 milionë shikime.

Foto: Screenshot/YouTube

Kënga dhe videoklipi janë në shumë mënyra tipike për hip-hop-in izraelit, por teksti i këngës, sipas mediave izraelite, përmbledh ndjenjën e zemërimit që ka mbizotëruar në Izrael që nga 7 tetori.

Në këtë pjesë përmenden edhe Bella Hadid, Dua Lipa dhe Mia Khalifa, të cilat kanë avokuar për t’i dhënë fund sulmeve në Gaza që nga fillimi i luftës.

Kënga kryesoi listat në Izrael për javë të tëra dhe aktualisht është në vendin e pestë. /Telegrafi/

Related posts

Këngëtarja e mirënjohur kosovare për Arben Vitinë: Ishte fat në fatkeqësi

dardanianews

Ja çfarë pritet të ndodhë sonte në Post Big Brother VIP Kosova?

dardanianews

Habit këngëtari shqiptar, pozon i lumtur krah Daçiqit

dardanianews