14.4 C
New York
May 6, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme Uncategorized

Komandantët E Luftës Edhe Nga Haga Po E Gërryejnë Buxhetin E Shtetit! Vetëm Jakupi Ka Shpenzuar Mbi 251 Mijë Euro

Kosova ka paguar për gjashtë muaj rreth 1.6 milionë euro për mbrojtjen e krerëve të UÇK’së në Hagë. Të dhënat për pagesën e mbrojtjes së tyre deri më tani konsideroheshin si konfidenciale, por ndalesa e deritanishme ishte konsideruar si kundërkushtetuese dhe kundërligjore, raporton Express.

Një milion e 578 mijë e 857 euro e 35 centë euro i ka kushtuar buxhetit të Kosovës mbrojta për shtatë të akuzuarit në Gjykatën Speciale në Hagë.

Që nga tetori i vitit 2020, Ministria e Drejtësisë i ka paguar këtë shumë parash për gjashtë muaj me radhë avokatët që po mbrojnë ish eprorët e Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës.

T7 i ka siguruar këto shpenzime nga Ministria e Drejtësisë, pas kërkesës së ministres Haxhiu për ndryshim të udhëzimit administrativ për publikimin e shpenzimeve financiare.

Udhëzim të cilin e ka aprovuar edhe kryeministri Albin Kurti.

Kësaj liste për nga shpenzimet i prin avokati i Hysni Gucatit, Jonathan Rees. Pagesa e ezektuar për të është hiç më pak se 315 mijë euro.

Pas tij, sipas shpenzimeve të deritashmë radhitet mbrojtja e Rexhep Selimit, ish komandantit të UÇK-së që po gjykohet në lëndën “Thaçi dhe të tjerët”.

Avokati i Selimit, David Young  është paguar nga shteti me  287 mijë euro.

Ndërsa, një shumë e konsiedrueshme e parave është dhënë edhe për mbrojten e ish-pjesëtarit të UÇK-së, Sali Mustafës.

Për mbrojtjen e tij, holandezin Von Bone  sipas kësaj tabele nga buxheti shtetëror janë ekzekutuar mbi 271 mijë euro.

Ndërkohë, një shifër e madhe është e ndarë edhe për njërin nga avokatët që po e mbron ish-presidentin Thaçi në Gjykatën Speciale.

Njëri nga tre avokatët e ekpit mbrojtës të ish-shefit të shtetit, Pierre R. Prosper deri më tani është paguar mbi 251 mijë euro.

E shuma që për gjysmë viti është ndarë për avokatin e Jakup Krasniqit është për mbi 242 mijë euro.

Kurse  më së paku nga këta sipas  këtyre të dhënave është paguar njëri nga tre mbrojtësit e ish-kryeparlamentarit e ish-shefit të SHIK-ut, Ben Emmerson.

Britaniku Ben Emmerson që po e mbron Kadri Veselin, është paguar më shumë se 31 mijë euro.

Deri më tani janë aprovuar  1,114,257.35 EUR derisa mbrojtja e përmendur më lart ka tërhequr nga llogaria 464,600 mijë euro.

Related posts

Ministri serb i Mbrojtjes: Duhet ta pajisim ushtrinë, situata në Kosovë po ndërlikohet

dardanianews

142 TË SHËRUAR DHE 188 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

Anketa e Bota Press: A po i mbron Vjosa Osmani parimet e LDK-së? Ja rezultati!

dardanianews