14.3 C
New York
May 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Abazi për përfshirjen e Surroit dhe Shalës në dialog: Shkolla e të majtës jugosllave duhet të largohet nga këtu

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi, ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë me qasje të transformuar dhe me Kosovën si palë e barabartë me Serbinë.

Kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë, ka kërkuar që dialogu të ndahet nga procesi i integrimit të Kosovës në Evropë, pasi sipas tij, Kosova është lënë jashtë strategjisë së BE-së për zgjerim.

Në një intervistë me shkrim për gazetën “Bota sot”, Abazi ka thënë se në ekipin dialogues me Serbinë, nuk duhet të përfshihen njerëz me mendësi të përçarjes që ishin vendimmarrës deri në proceset e tanishme.

Abazi ka komentuar edhe dokumentet jo-zyrtare për ndryshim kufijsh në Ballkan, duke thënë se ngutia për të paraqitur këto opsione pa u bërë publike autorësia, çojnë në drejtimin e burimeve dhe gjeneruesve të idesë për ndarje të Kosovës dhe shkëmbimit territorial, që ishte lansuar nga Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq.

Related posts

Befason Haki Rugova me deklaratën për Vjosa Osmanin, ja çfarë thotë tani!

dardanianews

Napolitano: Nëse Rugova do të kishte qenë amerikan, do të kishte pushtuar botën me diplomaci

dardanianews

Kurti u del në ballkon të Qeverisë, protestuesit e VV’së brohorasin për zgjedhje

dardanianews