4.9 C
New York
January 30, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Lajmi i mirë nga Gjermania: Planifikon t’i kthehet jetës normale me 19 prill, ky është plani i saj

Gjermania ka hartuar plane për ta përfunduar izolimin pas 19 prillit, raporton Reuters.
Gjermania ka hartuar një listë me masa, përfshirë obligueshmërinë për të vënë maska, limitet në tubime dhe gjurmimin e shpejtë të zinxhirit të infektimit. Me këto masa, zyrtarët mendojnë se jeta mund t’i rikthehet normalitetit dhe izolimi të përfundojë gjatë këtij muaji.
Propozimet, të përfshira në një draft dokument të përpiluar në Ministrinë e Punëve të Brendshme, të cilën e ka parë Reuters, thonë se masat e ndërmarra do të jenë të mjaftueshme që të mbahet numri i njerëzve që infektohen nga një person nën 1, edhe pasi jeta të kthehet gradualisht në normalitet.
Që ky plan të jetësohet, mekanizmat duhet të arrijnë të regjistrojnë më shumë se 80 për qind të njerëzve me të cilët një person i infektuar ka pasur kontakt në 24 orët e fundit tij pasi është diagnostikuar.
Me këto masa, parashihet që të rihapen shkollat dhe do të fillojnë “të relaksohen” kontrollimet strikte në kufij.

Related posts

“U zhgënjeva – të etur për pushtet – kështu nuk çkapet shteti” – Reagimet për kapjen e bordeve nga VV

dardanianews

Anton Quni si kurrë më parë i kundërpërgjigjet Vuçiqit për deklaratën për luftë

dardanianews

Millosheviçi është gjallë dhe jeton në Rusi, profesori i palëkundur në pretendimet e tij

dardanianews