10.8 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Lajme Shëndetësi

Një kompani amerikane njofton se ka gjetur vaksinën, ndaj koronavirusit

Kompania e madhe amerikane, “Pfizer”, ka njoftuar sot se vaksina e koronavirusit e testuar te ta ka dalë e efektshme.

Në një njoftim të “Pfizer”-it thuhet se analizat që ka bërë te pacientët me Covid-19, kanë dalë të suksesshme dhe se 90% të rasteve kanë parandaluar infeksionin.

Gjiganti i ilaçeve, ka njoftuar se ka aplikuar menjëherë në Administratën e Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së për të marrë lejen e përdorimit.

“Sot është një ditë e shkëlqyeshme për shkencën dhe njerëzimin. Ne jemi duke arritur këtë moment të rëndësishëm në programin tonë të zhvillimit të vaksinave në një kohë kur bota ka më shumë nevojë për të me normat e infeksioneve që vendosin rekorde të reja, spitalet me kapacitete të tepërta dhe ekonomitë që përpiqen të rihapen. Ne kemi gjetur ilaëin e Covidit-19” ka thënë Albert Bourla, kryetar dhe shefi ekzekutiv i “Pfizer”-it./Indeksonline/

Related posts

Gjinovci: Grenell një dështak në ikje, asnjë sukses se ka deri tani

dardanianews

Myrvete Haxholli: Ja pse unë nuk dal në protesta kundër Gjykatës Kushtetuese?

dardanianews

Befasi e madhe, Mësohet partia e Vjosa Osmanit, ajo prishet keq me Isa Mustafen

dardanianews