25.2 C
New York
July 13, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

OBSH-ja jep lajmin, tregon sa do të zgjasë koronavirusi

Shefi i urgjencave i Organizatës Botërore të Shëndetit, tha se testimi i përhapur për koronavirusin e ri është thelbësor dhe vendet nuk duhet të fajësohen për raportimin e numrave më të lartë të rasteve.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një zhvendosje drejt strategjive të shëndetit publik që na lejojnë “të jetojmë me këtë virus” derisa të shfaqet një vaksinë.

Komentet e doktor Michael Ryan sugjeruan një ndryshim të mendimit në OBSH dhe rritjen e dorëheqjes së agjencisë shëndetësore të ShBA-së që virusi i identifikuar për herë të parë në Kinë në fund të vitit të kaluar do të jetë gati për një kohë.

“Në këtë pikë, askush nuk mund të parashikojë se sa do të zgjasë kjo pandemi,” tha Ryan gjatë një konference për shtyp OBSH.

Ne po hyjmë dhe po shkojmë drejt një të ardhme të pasigurt. … Shumë vende në mbarë botën sapo kanë filluar ciklin e kësaj pandemie ”.

Për javë të tëra, zyrtarët e OBSH-së flisnin gjatë konferencave të përditshme në Gjenevë për një “dritare të mundësive” për të provuar të përmbahen përhapjen e virusit. Por kohët e fundit ka pasur indikacione se dritarja e mbajtjes është mbyllur.
Ryan bëri thirrje që të kalohet në disa masa të cilat synojnë “caqe shumë më precize, objektiva të drejtuara, që do të na lejojnë, të paktën, të jetojmë me këtë virus derisa të mund të zhvillohemi një vaksinë për të hequr qafe atë. ”

Një vaksinë kundër virusit nuk pritet të paktën 12 deri në 18 muaj.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët e OBSH theksuan rëndësinë e testimit gjerësisht për virusin, duke thënë se kjo do t’i lejojë zyrtarëve shëndetësorë të marrin shifra më të sakta për numrin e të prekurve, edhe nëse numri i atyre që rezultojnë pozitiv është shqetësues.
Ne nuk duhet t’i ndëshkojmë vendet për numrin më të madh,” tha Ryan.

Me qeveritë në shumë vende që imponojnë pengesat në mbarë vendin, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus pranoi se kufijtë e udhëtimit ose largimi nga shtëpia “ndikojnë në të drejtat e njeriut.”

“Por kjo është një zgjedhje që ne duhet të bëjmë,” tha ai. “Do të thotë, në mënyrë që të kemi siguri kolektive, të jemi një shoqëri më e mirë dhe të luftojmë virusin, ne i japim lirinë tonë, ju e dini, për një kohë.”

Related posts

Rada Trajkoviq paralajmëron koalicion me Albin Kurtin

dardanianews

Rasti unik i zyrtarit kosovar që merr shtatë paga në muaj

dardanianews

Izraeli po përcjellë dronët iranian, publikon pamje duke i rrëzuar ata (video)

dardanianews