25.3 C
New York
April 15, 2024
DardaniaNews
KeshillaShëndetësi

Paralajmërimi i ekspertit të OBSH-së: Coronavirusi ‘nuk ka ikur’ – ai ‘është fshehur dhe duke vëzhguar’

Coronavirusi “nuk ka ikur” dhe është “fshehur dhe duke vëzhguar”.

Kështu ka paralajmëruar sot një ekspert i Organizatës Botërore të Shëndetit pasi disa vende tanimë kanë filluar me lehtësimin e kufizimeve të lëvizjes, përcjell Telegrafi.

Dr. David Nabarro nga OBSH, ka thënë se njerëzit duhej të përgatiteshin kundër virusit që përhapet me shpejtësi pasi masat të qetësohen.

Duke folur për gjendjen në Britani të Madhe, Dr. Nabarro tha që bllokimi kombëtar e kishte ndaluar COVID-19 të bëhej “krejtësisht katastrofik në të gjithë vendin”, por paralajmëroi se tani duhet të jemi në “mbrojtje të vazhdueshme”.

Ai tha për programin e sotëm të BBC Radio 4: “Ky virus nuk ka ikur”.

“Është atje. Është duke vëzhguar dhe ne nuk dimë gjithmonë saktësisht se ku është. Kështu që ne duhet të jemi të përgatitur – ndërsa lëvizjet fillojnë të intensifikohen – për shpërthime të reja për t’u ngritur shumë shpejt”.

“Pra, janë përmirësime graduale në mundësitë e njerëzve për të lëvizur, por në të njëjtën kohë duhet shumë kujdes”.

Ai paralajmëroi gjithashtu se virusi ishte “me të vërtetë i fuqishëm” në përhapje nëpër bashkësi, përcjell Telegrafi.

Dr. Nabarro tha se do të jetë një “normale tjetër” nga sa ishte para gjashtë ose shtatë muaj më parë.

Ai gjithashtu tha që ata do të duhet të bëjnë “zgjedhjen e tyre” në lidhje me nivelin e rrezikut që ata duan të marrin.

“Unë mendoj se është me të vërtetë e rëndësishme që, në muajt e ardhshëm, të gjithë ne të kemi parasysh ato që dimë për këtë virus dhe rreziqet, dhe pastaj ne vetë, me mbështetje nga miqtë tanë dhe mbështetje nga sigurisht autoritetet shëndetësore publike, të jemi në gjendje të bëjnë zgjedhje që do të na mundësojnë të jetojmë me këtë virus si një kërcënim dhe në të njëjtën kohë të vazhdojmë me jetën”. /Telegrafi/

 

 

Related posts

LAJMI I FUNDIT: Ja sa raste pozitive me Covid-19 në Kosovë në 24 orët e fundit

dardanianews

‘Zhduket’ Koronavirusi në këtë shtet të Botës, nis jeta normale

dardanianews

A e keni ditur që hudhra e shëron këtë virus

dardanianews