11.1 C
New York
May 8, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme Shqipëri

Princit të mafies që po investonte në Shqipëri i sekuestrohen qindra milionë euro!

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte në shtëpi, sipas medieve italiane. Ato bëjnë me dije se ende nuk kanë  mbaruar numërimin e parave të  tij të shumta, por ato kapin vlerën e qindra milionë eurove.

Prokurori Nicola Gratteri tha se i janë gjetur dhe sekuestruar makina luksoze e ora Rolex me vlerë qindra milionë  euro.

“Ky hetim është sinteza e asaj që kemi thënë për dekada me radhë”, tha prokurori i operacionit, Nicola Gratteri.

Në  lidhje me operacionin ai tha se grupi mafioz Ndragheta ka filluar ‘të qëllojë më pak me armë’, por të ketë më shumë marrëdhënie me biznesin dhe me politikën.

Figura kryesore e Ndraghetas është Antonio Gallo, i njohur dhe me nofkën ‘Princi’. Ai ishte personi që kishte krijuar kontakte të ngushta në fushën e ligjit dhe politikës. Dhe, kësisoj Ndrangheta ka zgjeruar veprimtarinë e saj sipërmarrëse pa masë.

Ai ishte një sipërmarrës mesatar, por kjo dëshirë për t’u rritur më tej e çoi atë në rajonin italian ‘Reggio Calabria’, për t’i kërkuar familjeve të Ndranghetas për të organizuar fushatën elektorale të Talarico-s. Franco Talarico ishte këshilltar rajonal në Reggio Calabria, i cili përfundoi në arrest shtëpie në 21 janar.

Arrestimi i dhjetra anëtarëve të grupit italian mafioz të ‘Ndrangheta-s, nxorri në pah lidhjen e tyre me zyrtarë të Bashkisë Tiranë e qeverinë Rama dhe përfshirjen e tyre në tendera korruptivë e leje ndërtimi.

E gjithë skema e pastrimit të parave të mafias italiane në Shqipëri dyshohet se kap vlerën e 250 milionë eurove.

Dosja e plotë e përgjimeve është mbi 1000 faqe dhe pritet që në ditët në vijim të publikohen pjesë të tjera të saj./EXIT

 

 

Related posts

Grenell tregon nëse i është rikthyer kanceri, publikon rezultatin e analizave

dardanianews

Vjen përgjigja e Kadri Veselit pasi Konjufca i VV’së hoqi vijat e kuqe ndaj PDK’së

dardanianews

Dokument/Vendimi i MSH-së që hyn sot në fuqi për masat lehtësuese për tërë territorin e Kosovës

dardanianews