23.2 C
New York
June 28, 2022
DardaniaNews
Featured Lajme

Shpresat e koronavirusit u ngritën sot pasi u zbulua ilaçi anti-viral

Të gjithë pacientët u trajtuan me infuzione ditore të ilaçit eksperimental i cili fillimisht u përdor për të trajtuar Ebolën.

Shumica e pacientëve janë shëruar pasi simptomat e tyre u lehtësuan gjatë një jave, dhe vetëm dy pacientë kanë vdekur.
Aktualisht nuk ka asnjë trajtim të aprovuar për Covid-19, sëmundja shumë ngjitëse e frymëmarrjes e shkaktuar nga koronavirusi i ri që ka infektuar mbi dy milion njerëz në të gjithë botën.

Shpresat janë mbështetur në ilaçin, por ekspertët kanë nxitur një optimizëm të kujdesshëm për gjetjet e hershme. Është vetëm një ilaç eksperimental, dhe fillimisht shpresohej të ndihmonte në luftimin e Ebolës.

Daily Mail thotë se ilaçi është treguar që ndalon koronaviruset e tjera të ngjashme, përfshirë MERS, në testet mbi kafshët.

Dhe pacienti i parë me Covid-19 i diagnostikuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës raportohet se u përmirësua brenda natës pasi mjekët i dhanë ilaçin një pacientit.

Universiteti i Chicagos është një nga 152 vendet që merr pjesë në fazën e tretë të studimit klinik të Galaad që përfshin pacientë të rëndë me Covid-19. Universiteti i Chicagos Medicine rekrutoi 125 persona me Covid-19 në të dyja fazat klinike të Galaadit, sipas faqes së internetit të lajmeve mjekësore STAT.

Nga ata njerëz, 113 kishin sëmundje të rëndë. Të gjithë pacientët u trajtuan me infuzione ditore të ilaçit. Ilaçi antiviral çoi në ‘rikuperime të shpejta të etheve dhe simptomave të frymëmarrjes’, me ‘gati të gjithë pacientët të shkarkuar në më pak se një javë’.

Shumica e tyre tani janë larguar, megjithëse shumica e madhe ishin rëndë të sëmurë, dhe dy pacientë vdiqën.

Related posts

Lajmi fundit: Sulmohet me eksploziv trafoja kryesore e rrymës në veri të Mitrovicës

dardanianews

Mbresa nga vizita në Ekspozitën fakto-grafike, si vlerë kombëtare historike, kushtuar simbolit të trimërisë, urtësisë, sakrificës dhe paqes

dardanianews

Këta patriotë u vranë nga dora e zgjatur e UDB-së, e kamufluar në petkun UÇK-së/ Gani Geci i përmend me emra

dardanianews