2.9 C
New York
April 22, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Skandaloze: Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e ish-këshilltarit të Albin Kurtit për urdhër-arrestin ndaj krerëve të UÇK-së

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit.

Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi kishte deklaruar se individë brenda UÇK-së kanë kryer krime në civilë serbë, shkruan lajmi.net.

Tutje, në dokumentin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar thuhet se shembulli i Gashit pasqyron një klimë pandëshkueshmërie dhe frikësimi të cilën të dyshuarit kanë lehtësuar dhe inkurajuar në mënyrë aktive.

“Organizata e Veteranëve të Luftës e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me një anëtarësi prej 40,000 personash më parë ka bërë kërkesë për shfuqizimin e ligjit dhe ka kundërshtuar në mënyre aktive përpjekjet e mëparshme për të ndjekur penalisht ish-ushtarët ë UÇK-së për krime lufte, përfshirë përmes kërcënimeve, protestave, demonstratave dhe mosbindjës civile. Kohët e fundit, këshilltari qeveritar, Shkëlzen Gashi thjesht deklaroi se individë të caktuar brenda UÇK-së kryen krime, dhe ri rezultat me gjuhën e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, ai ishte markuar si ‘bashkëpunëtor’ dhe mbështetës serb si nga Jakup Krasniqi ashtu edhe nga anëtarët kryesorë të OVL e UÇK-së, i nënshtruar ndaj kërcënimeve me vdekje, dhe përballë reagimit të ashpër u shkarkua nga pozita e këshilltarit.”, thuhet në dokumentin e Speciales.

“”Shembulli i Gashit pasqyron një klimë të mosndëshkimit dhe frikësimit për te cilën të dyshuarit e kanë lehtësuar dhe inkurajuar në mënyrë aktive. Vetë të dyshuarit kanë një rekord të gjatë të armiqësisë ndaj përgjegjësisë për krimet e kryera gjatë luftës ose ndonjë hetimi të tyre. Që nga fillimi, siç shkruhet në aktakuzë, si anëtarë të UÇK-së dhe Qeverisë së Përkohshme të Kosovës, të dyshuarit ishin anëtarë të një ndërmarrje të përbashkët kriminale me qëllim të përbashkët që përfshinte kërcënimin e paligjshëm, keqtrajtimin, kryerjen e dhunës ndaj dhe heqjen e atyre që konsideroheshin kundërshtar. Më tej, secili nga të dyshuarit nuk arriti të hetojë krimet kundër kundërshtarëve nga ata nën kontrollin e tyre efektiv.”, thuhet gjithashtu në këtë dokument. 

“Vetë të dyshuarit kanë një kohë të gjatë rekord i armiqësisë ndaj përgjegjësisë për krimet e kryera gjatë luftës ose ndonjë hetimi të tyre”, thuhet në dokument.

Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, avokati i Hashim Thaçit, David Hooper tha se nuk pranojnë kriteret e përmendura për ish-presidentin e Kosovës.

“Në seancën e parë, në javën e kaluar kemi cekur kërkesën për lirimin me kusht të z. Thaçi, nuk pranojmë kriteret e cekura për z. Thaçi, duam të aplikojmë mënyrat se si duhet të realizohet lirimi me kusht”, tha avokati Hooper.

Avokati i Thaçit tha dhe se sa i përket urdhër-arrestit për çështjen në fjalë janë bërë redaktime të çuditshme. /Lajmi.net/

 

 

Related posts

Kërkohet Dorëheqje E Krerëve Të LDK-Së Dhe Zgjedhje Në Parti, Pas Humbjes Së Turpshme Në Llap!

dardanianews

EKSKLUZIVE: Këta janë ministrat nga NISMA në Qeverinë Hoti

dardanianews

Ramush Tahiri: Më e lehtë që LDK ta tërheq mocionin apo Kurti vendimin për shkarkimin e Veliut

dardanianews