11.1 C
New York
May 8, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

“Sputnik”: Gjermania po shkel ligjin, po armatos Kosovën me raketa anti-tank, G-36 dhe Leopard 2

Përderi sa në njërën anë, Gjermania po ndërhynë në negociatat ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, nga ana tjetër, po negocion me Kosovën për blerjen e armëve dhe pajisjeve ushtarake, shkruan Sputnik, duke thënë se Gjermania po i shkel ligjet e veta.

Sic raporton media ruse, autoritetet në Prishtinë kanë negociuar prej muajsh me shërbimet e inteligjencës gjermane për prokurimin e topave dhe sistemeve të raketave anti-tank për Ushtrinë e Kosovës, dhe përqendrimi i tyre është në plotësimin e armëve të vogla dhe armë moderne të këmbësorisë.
Me armatimin e Kosovës, Gjermania po shkel rregullat dhe ligjet e veta, sepse dispozita e vitit 1971 ndalon në parim eksportimin e armëve në vendet që nuk janë anëtare të NATO-s.
Për të justifikuar statusin e eksportuesit të katërt më të madh të armëve në botë me një pjesë prej 5.8 për qind në tregun e armëve, kjo dispozitë është zëvendësuar nga një proces i ndërlikuar, kështu që Këshilli Federal i Sigurisë, i udhëhequr nga kancelarja Angela Merkel, ka fjalën e fundit në shitjen e “kontestuar” të armëve nga disa ministra të linjës së qeverisë gjermane.
Këshilli miratoi rreth 60 për qind të kërkesave të prodhuesve të armëve për eksport në vendet jo të BE-së ose NATO-s, sipas një studimi të Fondacionit ‘Hessen’ për Kërkimin e Paqes dhe Konflikteve (HSFK), të porositur nga OJQ Greenpeace.
Shqiptarët e Kosovës deri më tani, shkruan Sputnik, kanë shpenzuar rreth 170 milionë euro në Gjermani për blerjen e armëve, pajisjeve dhe trainimit të anëtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, dhe po negociojnë blerjen e një turneu të ri të pushkëve automatike gjermane G-36 (Heckler dhe Koch) dhe tankeve Leopard 2. “.

 

 

 

Related posts

Vjosa Osmani, Anton Quni dhe Lumir Abdixhiku formojnë parti

dardanianews

Rugova i kishte thënë Bill Clinton-it: Ti duhet të na ndihmosh, meqenëse kemi një pikë të përbashkët

dardanianews

LDK nuk duhet të formojë Qeverinë, analisti ka një thirrje për Mustafën lidhur me Kurtin dhe zgjedhjet

dardanianews