26.8 C
New York
June 1, 2023
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Testet e vaksinës kundër koronavirusit në njerëz do fillojnë që nga e enjtja në Britani

Vaksina kundër COVID-19, e zhvilluar në Universitetin e Oksfordit, do të fillojë të testohet tek njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar nga e enjtja e kësaj jave.
Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha sot se ai po “linte gjithçka tjetër anash” dhe po përpjekej të avanconte vaksinën, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.Qeveria do t’u japë shkencëtarëve një shtesë prej 20 milionë funta (22,6 mln euro) për t’iu ndihmuar në projektin e tyre, tha Hancock.

Krhesus të hulumtimit nga Universiteti i Oksfordit kanë thënë më herët se vaksina në teste laboratorike ka shfaqur rezultate të kënaqshme. /Lajmi.net/

Related posts

“Shëruesi” i fut duart gruas: Të dielën do të të lë me barrë, do të të heq magjinë

dardanianews

Ngjarje e rëndë në Rahovec: Vëllai dyshohet se e vrau dhe pastaj e dogji vëllain

dardanianews

Milaim Zeka ia publikon Tomë Gashit një dokument: Ke qenë gjykatës i Millosheviqit

dardanianews