25.3 C
New York
April 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Turqia del zyrtarisht me ilaçin anti-Covid duke i thënë ”Jo” vaksinës

Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank, i cili së fundmi bëri disa deklarata, njoftoi se ilaçi i quajtur Favipiravir, i cili përdoret kundër koronavirusit, ka filluar të prodhohet me mjete shtëpiake. Favicov do të lëshohet pas procesit të licencës dhe do të përdoret në të gjithë Turqinë.

Axhenda numër një e botës që nga ditët e para të vitit 2020 është padyshim epidemia e koronavirusit . Për më tepër, fakti që një ilaç që nuk është zhvilluar ende si një zgjidhje absolute për sëmundjen COVID-19 të shkaktuar nga koronavirusi i bën gjërat edhe më të vështira.
Si në vendet e tjera, në përpjekjet për të gjetur një kurë kundër sëmundjes Covid-19 Turqia po vazhdon përpjekjet e saj.
Deklaratat e bëra në periudhat e mëparshme zbuluan se shkencëtarët në vendin tonë po zhvillonin një ilaç kundër me koronavirusin. Tani, një deklaratë shumë e rëndësishme erdhi nga Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank. Ministri Varank sqaroi se ilaçi i quajtur Favicovir tani prodhohet me mjete shtëpiake dhe kombëtare.
Favicovir, i cili u sintetizua nga kompania Kimike Atabay dhe filloi të licencohet, do të jetë një ndihmë e rëndësishme në luftën kundër koronavirusit. Ministri Varank shprehet se për prodhimin r këtij ilaçi të rëndësishëm ai është edhe i lumtur, edhe krenar.

Në deklaratat e bëra nga Ministri Varank, thuhej se ilaçi i quajtur Favipiravir është përdorur në mënyrë aktive kundër COVID-19. Duke treguar se sinteza lokale e këtij ilaçi është gjithashtu shumë e rëndësishme, Varank tha se Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca udhëzoi që ilaçi të licencohej menjëherë. Favicov pasi të ketë përfunduar procesi i licencimit të ilaçeve, që do të përdoret si në Turqi ashtu edhe jashtë saj do të eksportohet.

Kreu i projektit Favicovir, Anëtar i Fakultetit të Universitetit të Stambollit Medipol, Assoc. Dr. Mustafa Güzel deklaron se projekti filloi 5-6 javë më parë dhe se ai nuk mendonte se procesi do të përfundojë kaq shpejt. Duke deklaruar se ka 3-4 ilaçe që janë efektive kundër COVID-19 në të gjithë botën, Güzel thotë se Favicovir është një prej tyre dhe është efektiv në pacientët që fillojnë të kenë ethe.

Me kete levizje shteti turk duket sikur i ka dale kunder OBSH dhe deklaratave te tyre per vaksinimin ne mase te popullsise boterore, duke e sfiduar me ilacin e tyre anti-covid. Duke pare edhe deklaratat e presidentit Erdogan qe nuk do te kete me asnje vale te dyte te Covid-19 ne Turqi, kjo levizje flet akoma edhe me shume.

 

 

Related posts

Zhvillime dramatike: Aleati kryesor refuzon ta furnizojë Rusinë me pjesë të avionëve

dardanianews

Jovanoviq: Më 1999 në Prishtinë bëmë k’ërdi! E ek’zekutuam Aganin, gjysmën e familjes së Çekut! Nuk shkon më kështu

dardanianews

Në gjurmët e të atit, vajza e këngëtarit të njohur pjesë e “Big Brother Vip 2”

dardanianews