10.1 C
New York
March 23, 2023
DardaniaNews
Shkencë

Urina e njeriut mund të ndihmojë në bërjen e betonit në Hënë

NASA planifikon të ndërtojnë baza në Hënë dekadat që vijnë, shkruan Time.

Përbërësi kryesor në “betonin hënor” do të ishte një tokë pluhur që gjendet në sipërfaqen e Hënës e njohur si regolith hënor.

Atmosfera ku nuk mund të merret frymë, temperaturat ekstreme dhe goditjet e meteorëve do të thotë se nevojitet një strukturë shumë solide për një qëndrim të gjatë, transmeton Telegrafi.

Kërkuesit zbuluan se urea e gjetur në urinë mund të bashkohet me dheun hënor për të krijuar një beton të qëndrueshëm.

Related posts

Njihuni me Drenicakun qe ka arritur mbi 100 shpikje shkencore

dardanianews

Gjurmë jete në Mars, pamjet se çka ka kapur Roveri i NASA’s atje

dardanianews

Një 33 vjeçar në Kosovë përpin telefonin, mjekët ia largojnë me rrugë endoskopike

dardanianews