22.5 C
New York
June 21, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Vrasja e zyrtarëve të LDK-së që tronditen Kosovën, Rexhep Selimi për herë të parë flet zbulimin e tyre -jep detaje te reja

Vrasjet e pas luftës të disa prej zyrtareve të LDK-së që në opninion njihen si vrasje politike janë pothuajse të gjitha të pazbuluara. Deri më tani asnjë nga qeveritë e kaluara nuk kanë formuar ndonjë komision hetimor për vrasjet ani pse ne qeveri pothuajse gjithmonë kishte qene edhe LDK.

Qeveria e tanishme e përberë nga Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës duket se janë të gatshëm që vrasjeve politike ti jepet një rëndësi i veçantë në zbulimin e tyre dhe daljen para drejtësisë e kryerësve të këtyre vrasjeve.
Në një pyetje parashtruar Rexhep Selimit kryetar i grupit parlamentar të Vetëvendosjes në lidhje më vrasjet e shumë zyrtarëve të lartë të LDK-së janë vrarë pasluftës, ai ka thënë se Vetëvendosje është e gatshme të bashkëpunoj me LDK-në dhe cilindo që ka ndonjë informacion për vrasjet e pazbuluara.

“Presim bashkëpunimin e kujtdo për çfarëdo informacioni e sidomos nga LDK-ja që përkundrejt të kaluarës tash e tutje të bashkëpunojmë që mos të këtë asnjë vrasje të pazbuluar . E dimë që do të jetë pak e vështirë por sido që të jetë të bashkëpunojmë më të gjithë faktorët që vrasjet politike mos ta mbajnë me peng opinionin e Kosovës dhe ti zgjidhnin njëherë e përgjithmonë qoftë ne emër të drejtësisë qoftë emër të dhimbjen se familjeve të tyre.

Related posts

“The Guardian”: Kurti i rrëzuar nga Trump po rikthehet përsëri me Osmanin, ja çka do të ndodhë nëse ata dështojnë

dardanianews

Krasniqi: Nga 23 të shëruar, 6 persona janë mbi moshën 60 vjeçare

dardanianews

Edhe Jeta Xharra i reagon Richard Grenellit: Vetëvendosje nuk ka rrejt kur ka thënë se …

dardanianews