5.5 C
New York
March 21, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

16 vjet nga vdekja e presidentit Ibrahim Rugova

Sot janë bërë 16 vjet nga vdekja e presidentit historik Ibrahim Rugova.

Ai vdiq më 21 janar të vitit 2006, u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake.

Funerali i Rugovës ishte njëri nga më të mëdhenjtë në historinë shqiptare.

Rugova ishte Presidenti i parë i Republikës së Kosovës, duke shërbyer në vitet 1992–2000 dhe përsëri në vitet 2002–2006. Ishte intelektual, akademik dhe kritik letrar i njohur shqiptar. U njoh si lider i lëvizjes më të madhe paqësore në Evropë, i lëvizjes së gjerë për emancipim, çlirim kombëtar e pavarësi të Kosovës.

Related posts

Dokumente/ Ish-bashkëluftëtari i Sali Çekajt publikon faktet për FARK-un – këta ishin komandantët e parë

dardanianews

“Kurti e Haxhiu kanë takuar kryeprokurorin e Speciales”, paditet Milaim Zeka

dardanianews

Vuçiqi frikësohet: Shqiptarët dhe ndërkombëtarët do të na shantazhojnë me “Shqipërinë e Madhe”

dardanianews