25.4 C
New York
August 20, 2022
DardaniaNews
FeaturedLajme

Adriatik Kelmendi: Sa ka mundësi një qeveri në detyrë të shpallë “gjendje të jashtëzakonshme” pa kaluar nga Kuvendi?

Gazetari dhe publicisti, Adriatik Kelmendi, ka vënë në pikëpyetje masat që sot u morrën dhe u prezantuan nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia.

Ai në Facebook ka ngritur pyetjen nëse ka mundësi në ketë mënyrë një qeveri në detyrë të shpallë “gjendje të jashtëzakonshme”.

Postimi i tij:

Një pyetje për juristët, por edhe për ministrat në detyrë që i kam në FB:

Nëse një qeveri shpalli një “gjendje të jashtëzakonshme” pa kaluar nga Kuvendi dhe ajo u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, sa ka mundësi një qeveri në detyrë të shpallë “gjendje të jashtëzakonshme” pa kaluar nga Kuvendi?!

Kjo pavarësisht qëllimit të mirë!

Related posts

Prokuroria kërkon 9 deri 11 vjet kohë për ta paraqitur çështjen kundër krerëve të UÇK-së

dardanianews

Quint’i s’ka konsensus, Gjermania e Franca i nisin demarsh LDK’së që ta tërheq mocionin

dardanianews

Forumi i Prespës, Kurti kundër Mini-Shengenit: Nuk ka vizion për rajonin, Kosova e refuzon ashpër

dardanianews