13.6 C
New York
April 13, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Arben Vitia tregon nga cili muaj mund të lirohet Kosova nga izolimi

Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku ka deklaruar se hapësira ajrore e Kosovës dhe Aeroporti i Prishtinës janë të hapura për qytetarët dhe për ndihmat e miqve që i gjinden Kosovës në kohë të vështirë.

“Në emër të qeverisë falënderoj popullin turk që në këto kohë të vështira gjejnë kohë të ndihmojnë Kosovën dhe popullin e Kosovës. Falënderoj Republikën e Turqisë që po i ndihmon qytetarët tanë në periudhën e kthimit nga shteti turk, poashtu një fluturim nga Stambolli pritet të realizohet gjatë javës së ardhshme”, tha Abdixhiku.

Tutje ai shtoi se gjatë qëndrimit në Turqi qytetarët kosovarë kanë pranuar ndihmë nga shteti turk.

“Falënderime që janë gjendur pranë nesh në këto kohë të vështira. Faleminderit”, përfundoi Abdixhiku

***

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se në dy ditët e ardhshme do të fillojnë me ndërmarrjen e masave nga kjo ministri, konform ligjit që është në fuqi, lidhur me karantinimin e komunave.

Ai ka thënë se duhet të reagojnë para datës 13 pill kur edhe hyn në fuqi aktvendimi i Kushtetueses, e cila është deklaruar se vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është jo kushtetues.

Qeveria e Kosovës kohë më parë vendosi të kufizojë lëvizjen e qytetarëve në orare të caktuara, gjë për të cilën tha se u bazua në ligjin për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse dhe ligjin për shëndetësi.

Megjithatë, Gjykata Kushtetuese e hodhi poshtë vendimin, duke e konsideruar jo kushtetues, por që e la në fuqi deri më 13 prill.

Related posts

Reagim: Humba venin e punes, por nuk ju nenshtrova askujt.

dardanianews

Cedomir Jovanoviç detyron Cecën të largohet nga emisioni

dardanianews

Kush është e bija e gjeneralit që po përballet dy herë me Ramush Haradinajn

dardanianews