31.3 C
New York
June 26, 2022
DardaniaNews
Ekonomi Featured

Çmimi i naftës në Kosovë arrin pikën më të ultë në 20 vjetët e fundit

Si pasojë e pandemisë së koronavirusit çmimet e karburanteve kanë rënë në nivelin më të ultë në 20 vjetët e fundit. Kjo gjë po mirëpritet nga qytetarët e në veçanti nga bujqit. Por tregtarët e arit të zi thonë se kjo nuk do të zgjasë shumë.Qytetarët e Kosovës po e blejnë më së liri naftën në regjion. Veçse zbritja e deritanishme do t’i lërë sërish vend çmimit të vjetër.“Sot 88 cent dieseli dhe 86 benzina”, tha Fadil Berjani, për Klan Kosovën.

Për përdoruesit e automjeteve ulja e çmimeve e arit të zi është e mirëseardhur e sidomos për ata që merren me bujqësi.Pandemia globale është shkaktari kryesor i uljes së çmimeve.Derisa çmimet e derivateve kanë rënë në pompa të benzinës ka rënë edhe numri i punëtorëve.

I pari i naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani, tha se sektori i naftës ka pësuar rënie totale, derisa ka kërkuar nga Ministria e Financave t’i ndihmojë këto biznese që ta kalojnë këtë krizë.

Related posts

“Je bë profesor sepse qite një mitraloz në krah”, “Ti s’di gjë”, debati përfundon me përplasje të ashpra

dardanianews

A do t’i shkojë nesër në zyrë lideri i VV’së Hashim Thaçit? VV-ja i drejtohet Kushtetueses!

dardanianews

Sondazh 48 ore: cilin nga këta kandidat për kryetar të komunës së Prishtinës do e votonit në zgjedhjet komunale të cilat do të mbahen në vjeshtë të këtij viti?

dardanianews