10.8 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Finalja me Serbinë dhe përkrahja amerikane, kryediplomatja kosovare flet me Palmer, Albright dhe Clark

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, dje ka zhvilluar një bisedë telefonike me Përfaqësuesin Special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, me të cilin ka biseduar për dialogun dhe arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë.

Sipas njoftimit të publikuar nga vetë kryediplomatja, me Palmer kanë diskutuar edhe për zhbllokimin e fondeve milionëshe të MCC’së, të cilat ishin pezulluar përkohësisht shkaku i refuzimit të kërkesës amerikane për heqje të barrierave që pengonin rinisjen e negociatave me Serbinë.

Haradinaj-Stublla ka thënë se finalja me Serbinë duhet të jetë njohja reciproke.

“Pata një bisedë të frytshme me zëvendës asistentin e Sekretarit të Shtetit dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin perëndimor, Mattheë Palmer. Falendërova Palmer-in për zhbllokimin e fondeve të MCC’së dhe gjithashtu për energjinë dhe vëmendjen në përpjekjet për arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë që rezulton me njohje reciproke”, ka shkruar Haradinaj-Stublla.

See Meliza Haradinaj’s other Tweets

Në të njëjtën ditë, përveç Palmer, kryediplomatja kosovare ka zhvilluar biseda edhe më ish-Sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright dhe gjeneralin tashmë të pensionuar të forcave amerikane, Wesley Clark.

Më të dy, Haradinaj-Stublla ka biseduar në ditën e çlirimit të Kosovës.

“Albright dhe Clarck janë mishërimi i gjallë i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Nder i veçantë që të flas sot me Sekretaren Madeleine Albriht dhe Gjeneralin Clark të cilët i dhanë kuptim dhe jetë rrugëtimit të popullit të Kosovës drejt lirisë dhe pavarësisë. Faleminderit Amerikë”, ka shkruar Meliza Haradinaj-Stublla

Finalja me Serbinë dhe përkrahja amerikane, kryediplomatja kosovare flet me Palmer, Albright dhe Clark

Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, dje ka zhvilluar një bisedë telefonike me Përfaqësuesin Special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, me të cilin ka biseduar për dialogun dhe arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë.

Sipas njoftimit të publikuar nga vetë kryediplomatja, me Palmer kanë diskutuar edhe për zhbllokimin e fondeve milionëshe të MCC’së, të cilat ishin pezulluar përkohësisht shkaku i refuzimit të kërkesës amerikane për heqje të barrierave që pengonin rinisjen e negociatave me Serbinë.

Lexo Edhe:

Finalja me Serbinë dhe përkrahja amerikane, kryediplomatja kosovare flet me Palmer, Albright dhe Clark

Haradinaj-Stublla ka thënë se finalja me Serbinë duhet të jetë njohja reciproke.

“Pata një bisedë të frytshme me zëvendës asistentin e Sekretarit të Shtetit dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin perëndimor, Mattheë Palmer. Falendërova Palmer-in për zhbllokimin e fondeve të MCC’së dhe gjithashtu për energjinë dhe vëmendjen në përpjekjet për arritjen e një marrëveshje finale me Serbinë që rezulton me njohje reciproke”, ka shkruar Haradinaj-Stublla.

Meliza Haradinaj

@MelizaHaradinaj

Had a very fruitful conversation w/ 🇺🇸Deputy Ass. Secretary & Sp. Rep for , . I thanked Mr Palmer for the resumption of @MCCgov programs & new 🇺🇸energy and attention to efforts of reaching a final agr w/ Serbia that results in mutual recognition.

View image on Twitter
See Meliza Haradinaj’s other Tweets

Në të njëjtën ditë, përveç Palmer, kryediplomatja kosovare ka zhvilluar biseda edhe më ish-Sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright dhe gjeneralin tashmë të pensionuar të forcave amerikane, Wesley Clark.

Më të dy, Haradinaj-Stublla ka biseduar në ditën e çlirimit të Kosovës.

“Albright dhe Clarck janë mishërimi i gjallë i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Nder i veçantë që të flas sot me Sekretaren Madeleine Albriht dhe Gjeneralin Clark të cilët i dhanë kuptim dhe jetë rrugëtimit të popullit të Kosovës drejt lirisë dhe pavarësisë. Faleminderit Amerikë”, ka shkruar Meliza Haradinaj-Stublla.

Meliza Haradinaj

@MelizaHaradinaj

& are the living embodiment of ’s freedom & independence. Special honour to speak today to Madame Secretary @madeleine & @GeneralClark, who gave meaning & life to people’s journey to freedom & independence. THANK YOU! 🇽🇰🤝🇺🇸

View image on TwitterView image on Twitter
17 people are talking about this

Sot janë bërë dhjetë ditë që prej kur Kosova drejtohet nga Qeveria e Avdullah Hotit.

Related posts

Agani për gazetën ‘Danas’ në vitin 1998: Asnjë krah i UÇK-së nuk është terrorist

dardanianews

Kurti: Kushtetuesja nëse s’dëshiron t’i nxjerrë vetës punë, e ka punën shumë të kollajshme

dardanianews

Publikohet raporti i UNDP: Vjosa Osmani e para në përkrahjen e qytetarëve, lë pas Albin Kurtin

dardanianews