23.9 C
New York
June 24, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Gërvalla flet për mediat zvicerane rreth vrasjeve të pasluftës e Specialen

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka deklaruar se është shumë normale që të jetë përsëri në Kosovë dhe në krye të një institucioni, pasi e kishte imagjinuar këtë gjë.

Ministrja Gërvalla-Schwarz ka deklaruar se Qeveria Kurti dëshiron të motivojë diasporën që të jetë pjesë e rëndësishme e ndryshimit në Kosovë.

“Në të ardhmen Kosova duhet të përfitojë jo vetëm nga transferimet e parave, por edhe nga njohuritë e kosovarëve të trajnuar mirë jashtë vendit, për shembull duke marrë funksione të ndryshme nëpër institucionet shtetërore ose duke ardhur këtu si investitorë. Pjesëmarrja në zgjedhje gjithashtu duhet të bëhet më e lehtë për diasporën dhe të bëhet e mundur që ata të votojnë në ambasadat dhe konsullatat e vendit. Do të ketë një ligj të ri zgjedhor këtë vit”, ka deklaruar Gërvalla për median zvicerane, nzz.ch.

Kryediplomatja e Kosovës ka kërkuar që shumë vrasje të pasluftës në vend të zbardhen.

Ndryshe media zvicerane ka raportuar lidhur me gjykimin që po iu bëhet ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në raportim e sipër thuhet se shumë shqiptarë të Kosovës mendojnë se Gjykata Speciale në Hagë është e padrejtë dhe se kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti poashtu kishte kundërshtuar krijimin e gjykatës.

Nga ana tjetër, kryediplomatja Donika Gërvalla Schwarz thotë se “Bashkë me të tjerët unë kam kërkuar vazhdimisht që vrasjet politike pas përfundimit të luftës të hetohen plotësisht. Duhet të ketë drejtësi për të gjithë. Ne kemi nevojë për këtë, për procesin e brendshëm të shërimit të shoqërisë sonë”, tha ajo duke shtuar se fatkeqësisht gjyqësori kosovar nuk arriti që të zgjidhë çështjen e vrasjeve të pasluftës.

Zgjidh gjuhën

Gërvalla flet për mediat zvicerane rreth vrasjeve të pasluftës e Specialen

Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës dhe Diasporës, Donika Gërvalla Schwarz ka deklaruar se është shumë normale që të jetë përsëri në Kosovë dhe në krye të një institucioni, pasi e kishte imagjinuar këtë gjë.

Ministrja Gërvalla-Schwarz ka deklaruar se Qeveria Kurti dëshiron të motivojë diasporën që të jetë pjesë e rëndësishme e ndryshimit në Kosovë.

“Në të ardhmen Kosova duhet të përfitojë jo vetëm nga transferimet e parave, por edhe nga njohuritë e kosovarëve të trajnuar mirë jashtë vendit, për shembull duke marrë funksione të ndryshme nëpër institucionet shtetërore ose duke ardhur këtu si investitorë. Pjesëmarrja në zgjedhje gjithashtu duhet të bëhet më e lehtë për diasporën dhe të bëhet e mundur që ata të votojnë në ambasadat dhe konsullatat e vendit. Do të ketë një ligj të ri zgjedhor këtë vit”, ka deklaruar Gërvalla për median zvicerane, nzz.ch.

Kryediplomatja e Kosovës ka kërkuar që shumë vrasje të pasluftës në vend të zbardhen.

Ndryshe media zvicerane ka raportuar lidhur me gjykimin që po iu bëhet ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në raportim e sipër thuhet se shumë shqiptarë të Kosovës mendojnë se Gjykata Speciale në Hagë është e padrejtë dhe se kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti poashtu kishte kundërshtuar krijimin e gjykatës.

Nga ana tjetër, kryediplomatja Donika Gërvalla Schwarz thotë se “Bashkë me të tjerët unë kam kërkuar vazhdimisht që vrasjet politike pas përfundimit të luftës të hetohen plotësisht. Duhet të ketë drejtësi për të gjithë. Ne kemi nevojë për këtë, për procesin e brendshëm të shërimit të shoqërisë sonë”, tha ajo duke shtuar se fatkeqësisht gjyqësori kosovar nuk arriti që të zgjidhë çështjen e vrasjeve të pasluftës.

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Gërvalla gjithashtu ka folur lidhur me drejtimin e shtetit, duke theksuar se përpiqet të zbusë pritjet që qytetarët kanë për qeverinë e re.

“Ne nuk mund të bëjmë mrekulli në katër vjet. Por do të përdorim kohën për të udhëhequr në rrugën e drejtë. Kështu që asnjë qeveri nuk mund ta kthejë atë që ka bërë më herët”, shtoi ajo.

Në Kosovë disa herë radhazi është kërkuar shkarkimi i ministres Gërvalla, për shkak të qasjes së saj ndaj ish-krerëve të UÇK-së si dhe deklaratave të saja të dhëna lidhur me ish-drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gërvalla në vitin 2016 kishte deklaruar se ishte e gatshme të siguronte material provë për Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.

Në të kaluarën, Gërvalla gjithashtu ka akuzuar ish-kreun e PDK-së Kadri Veseli si “kreun e një organizate që kreu krime”.

Kadri Veseli, Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Jakup Krasniqi e emra të tjerë të UÇK-së po vazhdojnë të mbahen në burgun e Hagës, derisa në drejtim të tyre po zhvillohet një proces gjyqësor nën aktakuzat për kinse krime lufte.

Related posts

Theret me thikë 17-vjeçari në Prizren, kjo është gjendja e tij

dardanianews

Albin Kurti: Nesër do të shkoj në takim te Presidenti

dardanianews

Vjosa Osmani, Anton Quni dhe Lumir Abdixhiku formojnë parti

dardanianews