16.5 C
New York
June 7, 2023
DardaniaNews
EkonomiFeatured

Ja kur do të dalin pagat e pensionet

Për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi, vendi ynë po kalon në një gjendje të vështirë.

Tashmë të gjithë qytetarët janë të izoluar, për të parandaluar këtë pandemi e cila ka pushtuar thuajse e gjithë botën, ndërsa shumë nga bizneset po ashtu janë mbyllur.

Sot kreu i Qeverisë së Republikës së Kosovës Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave dhe Tranfereve, Besnik Bislimi kanë pasur një takim me delegacionin e Shoqatës së Bankave të Kosovës, për të diskutuar për gjendjen ekzituese financiare dhe veprimet që duhet të mirren në këtë drejtim.

Ndër të tjera në këtë takim u tha se Ministria e Financave ka filluar për gjetjen e zgjidhjes për ekzekutim të parakohshëm të skemave pensionale dhe pastaj edhe atyre sociale, në mënyrë që të evitohen radhët e qytetarëve para sporteleve bankare.

E, Indeksonline mëson se pensionet do të ekzekutohen më 18 të këtij muaji, skemat socaliale më 24 dhe pagat më 26 mars.

Related posts

Babai i Rron Gjinovcit tregon pse është me PDK’në dhe e pëlqen Hashim Thaçin

dardanianews

Osmani: S’flirtoj me VV, kam raporte me shumicën e deputetëve të LDK-së që pajtohen me mua

dardanianews

Rusia nis tërheqjen e disa trupave rreth Kievit

dardanianews