19.2 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Koronovirusi “preferon” të ftohtin e thatë

Koronovirusi preferon të ftohtin e thatë, ndërsa përhapet më pak në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa. Ky është zbulimi i dy studiuesve italianë. Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milano, të cilët e zbuluan atë, duke studiuar marrëdhëniet midis rasteve COVID-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale.

Vëmendja duhet të mbetet shumë e lartë, sepse COVID-19 është një armik veçanërisht i fshehtë. Ai është në të vërtetë i aftë të replikojë veten në traktin e sipërm të frymëmarrjes, në mënyrë që të përhapet edhe tek ata që vuajnë vetëm nga simptoma të buta, siç tregohet nga një studim i Universitetit Charité të Berlinit botuar në revistën ”Nature”.
Sidoqoftë, sa më shumë dimë për koronavirusin e ri, aq më shumë bëhet e mundur të kuptohet se çfarë mund të frenojë rrugëtimin e tij në botë.

Studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos arritën në këtë përfundim pasi llogaritën shkallën e rritjes së rasteve Covid-19 në mbi 100 vende dhe makro rajone në të gjithë botën. Shifra është llogaritur në ditët e para të epidemisë, në mënyrë që të matet shkalla reale e përhapjes së virusit para se të hyjnë në fuqi masat e kontrollit.

Nga kryqëzimi me vlerat mesatare të temperaturës dhe lagështisë tipike të muajve të epidemisë, doli që infeksioni përhapet më shpejt në temperatura mesatare prej rreth 5 ° C dhe lagështi mesatare të ulët.

Ndërsa në klimat shumë të nxehta dhe të lagështa karakteristike për disa zona tropikale, epidemia duket se avancon shumë më ngadalë.

Related posts

Lajmi i fundit: 10 raste të reja me COVID-19, shkon në 387 numri i të infektuarve në Kosovë

dardanianews

Hoxhë Drilon Gashi: Mbulimi i femrës është traditë arabe, s’ka të bëjë me fenë myslimane

dardanianews

Ish-këshilltari i Ramush Haradinajt i reagon ashpër njeriut të afërt të kryeministrit Kurti

dardanianews