28.1 C
New York
July 12, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Kurti hoqi tarifën dhe vendosi reciprocitet, reagon Grenell

Emisari i Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, e ka shpërndarë në llogarinë e tij qëndrimin e sotëm të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përmes të cilit kundërshtohej vendimit i kryeministrit në detyrë, Albin Kurtit, për vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë.

Në këtë reagim të Ambasadës thuhet se kundërshtojnë veprimin e fundit të qeverisë në detyrë të drejtuar nga Albin Kurti për vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë.
Siç thuhet në qëndrimin zyrtar, SHBA’të kanë qenë të qarta se Kosova duhet ta heq taksën pa vendosur barriera të reja, sepse sipas tyre politika të tilla lëndojnë popullin e Kosovës.
Për SHBA’të, masa e reciporcitetit krijojnë më shumë probleme, në një kohë kur po provohet që të krijohen kushte për dialog të suksesshëm pas arritjes së tri marrëveshjeve për linjën ajrore, hekurudhore dhe autostradën.

Shtetet e Bashkuara ishin të qarta se Kosova duhet të heqë të gjitha tarifat dhe të mos krijojë barriera të reja sepse këto politika lëndojnë njerëzit e Kosovës dhe e ngulfatin ekonominë e vetë Kosovës. Mbesim në kundërshtim të veprimit të fundit për zbatimin e masave të reciprocitetit ndaj qarkullimit të mallrave nga Serbia. Këto masa krijojnë më shumë probleme në kohën kur SHBA-të besojnë se marrëveshjet për linjë ajrore, hekurudhore, dhe për autostradë, të arritura mes të dyja palëve, do të rrisin zhvillimin ekonomik kur ato të zbatohen, dhe do të krijojnë kushtet e nevojshme për dialog të suksesshëm”, thuhet në reagim.

Richard Grenell vazhdimisht ka kërkuar që taksa 100 % të hiqet pa ndonjë masë shtesë. Në ditën kur Albin Kurti kishte bërë publik vendimin e tij për të hequr taksën dhe për ta zëvëndësuar me reciprocitet, Grenell kishte thënë se kryeministri i Kosovës po bën një gabim serioz.

Mospajtimi për çështjen e taksës ka qenë edhe një prej arsyeve pse LDK ka rrëzuar Kurtin në Kuvend me mocion mosbesimi që është përkrahur nga 82 deputetë të Kuvendit.

Related posts

Kina po shërohet, vetëm tetë raste të reja, Italia vazhdon të jetë “e kuqe”

dardanianews

Votoni tani! Zgjidhni fituesin!

dardanianews

Reagon ashpër Isa Mustafa, pas sulmeve ndaj Vjosa Osmanit – i del në mbrojte Kryetares së Kuvendit

dardanianews