14.4 C
New York
May 6, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Kush ishte “Luftëtari i Bardhë” nga Drenica, truproja e Ibrahim Rugovës që u vra pas lufte – ishte pjesë e UÇK-së

Sot janë bërë 19 vite që nga atentati ku mbeti i vrarë Besim Dajaku, ish truproja e presidentit historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, dhe gazetari i “Bota sot”, Bekim Kastrati, si dhe mbeti i plagosur rëndë ish deputeti i LDK-së, Gani Geci.

Tashmë kur kanë kaluar 19 vite, vrasja e Dajakut dhe KAstratit mbetet ende një enigmë.

Gani Geci i cili shpëtoi nga ky atentat, ka thënë se shpreson që Gjykata Speciale do ta zbardh këtë rast.

“Sot në oren 20 e 5 min bëhen 19 vjet nga dita kur kriminelët mirë të paguar dhe mirë të organizuar duke zbatuar urdhërat e atyre që e shkruan komunikatën nr.59, në një prit në hryje të fshatit Llaushë, kryen atentatin kundër meje dhe shokëve të mi dhe në atë atentat u vranë dy shokët e mi Besim Dajaku dhe Bekim Kastrati dhe më plagosën rëndë mua, ndërsa pa plagë shpëtoj Shani Geci. Shpresoj se Gjykata Speciale si insatanca e fundit gjyqësore e Republikës së Kosovës do ta zbardhë se kush e ka shkruar atë komunikatën e ndyer me nr .59 dhe njëherit do të zbardhet edhe kush dha urdhër dhe kush i pagoj atentatorët ta kryenin atentatin kundër nesh, sepse hartuesit dhe shkruesit e komunikatës janë edhe urdhërdhënësit e këtij atentati”, shkroi ish deputeti Geci.

Por, Besim Dajaku i cili ishte edhe pjesë e UÇK-së e kishte edhe një epitet tjetër. Ai quhet edhe “Luftëtari i Bardhë” nga Drenica, që nuk e la vetëm Ibrahim Rugovën.

“Besim Dajaku (1969 – 2001). Luftetari i Bardhe nga Drenica, i goditun ne prite pas luftes, ne kohen kur u bene vrasjet politike ne Kosove”, kështu e përshkruan faqja FARK – Forcat të Armatosura të Republikës së Kosovës ish truprojën e presidentit historik, Ibrahim Rugova, Besim Dajakun, i vrarë pas luftës në Kosovë.

E këtë postim e ka shpërndarë edhe familjari i Besimit, Liridon Dajaku.

Kujtojmë se më 19 tetor të vitit 2001, në një atentat u vra Bekim Kastrati, gazetar i gazetës “Bota sot” dhe Besim Dajaku, pjesëtar i Sigurisë së Presidentit Rugova, si dhe u plagos Gani Geci, ish deputet i LDK-së.

 

Image

 

 

Image

Image

Related posts

Rapsodi simpatizant i Hashim Thaçit e Sami Lushtakut, përmes këngës kërcënon me vrasje Albin Kurtin

dardanianews

“Armiqtë” e përbetuar politikë, Rexhep Selimi dhe Xhavit Haliti si dy miq të vërtetë shijojnë rrezet e diellit në bregdet

dardanianews

Minutat e fundit të jetës së George Floyd, vdekja e të cilit ndezi protestat e dhunshme në SHBA

dardanianews