22.4 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajmeShëndetësi

Ky është shkrimi në ‘Facebook’ për koronavirusin, që çoi në burg “mjekun” nga Gjilani

Prokuroria Themelore në Gjilan, të mërkurën, ka ndaluar për 48 orë një të dyshuar, nën dyshimin për veprën penale “Prodhimi dhe shpërndarja e produkteve të dëmshme mjekësore”.

Siç mëson gazeta fjala është për një mjek popullor nga Gjilani, i cili përmes rrjeteve sociale ka prezantuar një ilaç, me të cilin pretendonte se shëron koronavirusin.
Mjeku i arrestuar, Kadrush Abazi, bashkë me ilaçin që pretendonte se shëron koronavirusin ka postuar në rrjetet sociale edhe vendimet e Ministrisë së Tregtisë, me të cilat atij i njihet patenta për një ilaç bimor, që shëron bajamet, kështu duke munduar të jetë më i besueshëm edhe për barin që pretendonte se shëron koronavirusin, shkruan “Zëri.info”.
I njeti publikisht kishte kërkuar vullnetare, të cilët tashmë janë të infektuar me COVID-19, për ta provuar ilaçin e tij.
Përveç arrestimit të tij, Policia ka konfiskuar edhe barin dhe do të dërgohet për analizë në Institutin Bujqësor të Kosovës.
Kujtojmë se dje Policia e Kosovës, konkretisht Njësia për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit ka bërë arrestimin e të dyshuarit, nën dyshimin e konsumimit të veprës penale ‘Prodhimi dhe shpërndarja e produkteve të dëmshme mjekësore’ neni 260 KPRK-së.
Policia e Kosovës siç ka njoftuar ka pranuar informatën se i dyshuari: K.A., viti i lindjes 1965, mashkull-kosovar, ka publikuar në rrjetin social Facebook një shkrim ku kërkon vullnetarë që janë prekur nga virusi COVID 19, e të cilët dëshirojnë të përdorin një bari ‘me bazë bimore’, të cilin e prodhon veta ai, pa pasur licence për prodhim të një ilaçi të tillë, shkruan FaktePlus.
E pas pranimit të këtyre informacioneve, hetuesit policor, kanë njoftuar prokurorin kompetent, nga i njëjti është marrë autorizimi për veprime të nevojshme hetimore.
“Sot,më 15.04.2020, rreth orës 11.00, policia, në bashkëpunim me Inspektoratin Farmaceutik dhe Inspektorët Shëndetësorë ka kryer një kontrolle në shtëpinë e të dyshuarit. Gjatë kontrollit janë gjetur dhe sekuestruar një sasi alkooli dhe mostra të barit”, është thënë dje nga Policia.
I dyshuari është intervistuar nga hetuesit policorë në prezencë të avokatit mbrojtës dhe pas intervistimit, me aktvendim të prokurorit kompetent, i dyshuari është dërguar në mbajtje për 48 orë deri në marrjen e një vendimi tjetër nga organet e drejtësisë.
Tashmë në llogarinë e rrjetit social të personit të dyshuar është fshirë shkrimi , i cili edhe e çoi në burg./FaktePlus

Related posts

Shpërthen ‘vala e dytë’ e infektimeve me COVID-19 në këtë shtet

dardanianews

Gjinovci: Grenell një dështak në ikje, asnjë sukses se ka deri tani

dardanianews

Sulmet ndaj Donika Gërvalles nisën tri dekada me parë, këto ishin planet e Thaҫit, Vuҫiҫit e Mustafës

dardanianews