15 C
New York
September 26, 2023
DardaniaNews
FeaturedHistoriKulturë

Më 10 shtator 1922 u bë shpallja e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse Shqiptare nga Fan Noli

Më 10 shtator 1922 u realizua shpallja e Autoqefalisë së Kishës Ortodokse Shqiptare nga Fan Noli dhe klerikët ortodoksë shqiptarë në Kongresin kishtar të Beratit, një nga ngjarjet madhore të Kombit.

Ky kongres plotësoi aspiratat e ortodoksëve shqiptar, sepse vendosi përfundimisht pavarësinë e Kishës Ortodokse Shqiptare, të drejtën e zgjedhjes së Kryepeshkopit dhe të klerikëve të lartë me gjuhë e gjak shqiptari dhe përdorimin e gjuhës shqipe në kishë.

Me vendimin Nr. 807 të datës 18. 09. 1922 Këshilli i Ministrave bëri njohjen zyrtare shtetërore të vendimeve të Kongresit të Beratit dhe i miratoi ato plotësisht, sepse ishin mbështetur në parimin e pavarësisë. /KultPlus.com

Related posts

Skandaloze, flamuri i Kosovës në publik, Rita Ora e ngrit në skenë atë të Serbisë

dardanianews

Lajmi i fundit: LDK’ja inicion mocion mosbesimi për rrëzimin e Qeverisë Kurti

dardanianews

AccuWeather tregoi parashikimin e motit gjatë verës, çfarë temperaturash e presin Kosovën

dardanianews