25.4 C
New York
August 20, 2022
DardaniaNews
FeaturedLajme

Medalja e Rugovës do të thotë bota për mua”, Hyland flet për admirimin e tij ndaj ish-presidentit Ibrahim Rugova

Christopher Hyland, ka treguar se si ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, e ka njoftuar me historinë e  Kosovës, shkruan Gazeta inFokus.

“Intelektual jashtëzakonisht i thellë, që më njoftoi mua me Dardaninë dhe historinë e thellë të këtij vendi, dhe aspiratat për të ardhmen ndaj së cilës ai ishte thellësisht i përkushtuar, dhe se me të cilin unë dhe ai formuan një ekip të mirë, sepse unë dhe ai kemi folur në frëngjisht bashkë”, ka thënë Hyland.

Ai gjithashtu për emisionin N’Konak me Islam Morinën, ka thënë se presidenti Rugova edhe pse nuk e fliste mirë gjuhen Angleze ai ka qenë një njeri i jashtëzakonshëm.

“Dhe se ai nuk e kishte aftësinë që të fliste me shumicën e amerikanëve, sepse anglishtja e tij nuk ishte aq e mirë, përveç shqiptaro-amerikanëve, dhe kështu do të thosha: I jashtëzakonshëm, i jashtëzakonshëm”, shtoi Hyland./Gazeta inFokus/

Related posts

Trondit Bugajski: Mbështetja e SHBA për ndryshimin e kufijve mund të kthehet në dhuratë për presidentin putin

dardanianews

Si vdiq Faik Konica i vetëm dhe me vetëm 15 dollarë e 54 cent në xhep

dardanianews

Nuk mund të ‘përmbahet’ Haki Abazi, e akuzon rëndë LDK-në: Tash e kuptova pse nuk është zbardhur as edhe një vrasje e zyrtarëve të kësaj partie

dardanianews